תחיית הקופות?

תחיית הקופות?

תעשיית קופות הגמל אמורה הייתה אמורה להתאושש משנים של קיפאון עמוק לאחר אישור המוצר החדש ששמו קופת הגמל להשקעה. קופת גמל להשקעה החדשה אותה מקדם משרד האוצר אכן נושאת עימה מאפיינים אטרקטיביים עבור החוסכים שאמורים היו להוביל לסוף הקיפאון של התעשייה הוותיקה. לאור ההחלטה בוועדת הכספים מנהלי קופות הגמל יצטרכו לחכות ולראות אם החוק בכלל יעבור ואילו תיקונים יעשו בו.

 בהנחה שהחוק יעבור כפי שהוא הוגש במקור לוועדת הכספים, תהיה זו תחיה מחודשת של התעשייה. הסיבות לכך, בין היתר, הן שמדובר בחיסכון נזיל. כלומר, כזה שניתן למשוך בו את הכספים בכל רגע נתון. לצד יתרון הנזילות שלא קיים בקופות הגמל כיום ניתנה “מתנה” לחוסכים המתמידים: כל עוד לא נמשך הכסף מקופת הגמל החדשה, לא ייגבה על רווחי ההון שנצברו מס. לדחיית מס רווחי הון יש ערך כלכלי לא מבוטל שלא כדאי להתעלם ממנו.

 במקרה של משיכת הכספים בעת פרישה מדובר אף בקבלת פטור מלא ממס זה בתנאים מסוימים. כלומר, המדינה, ביוזמת האוצר, מוותרת על מיסים לא מעטים היות והמשקיעים בקופת הגמל החדשה ייהנו מפטור ממס על ריבית רווחי ההון או לכל הפחות יזכו לדחייה משמעותית.

 פטור מלא יינתן בתנאים מסוימים כאמור רק במקרה והמשקיע יחזיק את חסכונותיו בקופת הגמל עד הפרישה ובכך האוצר מעודד חיסכון ארוך טווח של הציבור. אם לא די בכך, המעבר בין אפיקי ההשקעה בקופת הגמל והמעבר בין מנהלי השקעות שונים לא תחייב במס את החוסכים. כלומר אם לאחר עשר שנים החליט החוסך לעבור לאפיק השקעה אחר או לבית השקעות אחר שינהל את קופת הגמל להשקעה, הוא לא יחויב במס. כל ההטבות הללו לחוסך הופכות את קופת גמל להשקעה למוצר ייחודי בתחומי החיסכון של הציבור.

 טובת המשק מושכת לכאן ולכאן כי מחד מדובר במוצר שעשוי להסיט חלק מהכספים שמושקעים בנדל”ן זאת על רקע ההנחה שיהיה למשקיעי הנדל”ן אפיק שמשתלם עד מאוד לחסוך בו לטווח ארוך שאכן יכול להיות אלטרנטיבה טובה להשקעה בדירה למגורים.

 מאידך השקת המוצר עלולה להביא לפגיעה נוספת במחזורי המסחר בבורסה. הסיבה המרכזית לכך היא אפשרות להסטת חלק מההשקעות בקרנות נאמנות ובכך לפגיעה בתעשייה זו לטובת קופות הגמל החדשות. אם אכן יוסטו כספים, מחזורי המסחר ירדו שכן המשקיעים בקרנות נאמנות נחשבים תזזיתיים ויותר ממוקדים בחשיבה לטווח קצר לעומת קופות גמל להשקעה שם צפוי שהמשקיעים לא יהיו תזזיתיים באותה מידה. לכן, התוצאה תהיה ירידה במחזורי המסחר.

 מבחינת התחרות מול כלי חיסכון והשקעה אחרים, כמו ניהול תיקים וקרנות נאמנות, מדובר בתחרות מוגבלת, אם כי בהחלט קיימת, שכן בהצעת החוק הנוכחית, שנפלה לעת עתה, קבעו הגבלה של 100 אלף שקל למשקיע.     

יאיר ספיר, מנכ”ל אולימפוס, פאמילי אופיס

לינק ישיר לכתבה: http://www.bizportal.co.il/marketopionion/news/article/426191