שיטת הליגה? לא בניהול השקעות

שיטת הליגה? לא בניהול השקעות

כיצד אנו בוחרים את בית ההשקעות או מנהל ההשקעות שינהל עבורנו את הכסף? מתברר שרבים מאלה בעלי הממון הרב, גם אלה שנחשבים לכאורה משקיעים מתוחכמים, מפזרים את כספם בין בתי השקעות והבנקים השונים. למעשה הם פועלים על פי האמירה השחוקה שלא שמים את כל הביצים בסל אחד. עד כאן הכול טוב ויפה אך הפספוס הגדול מתרחש על רקע חוסר יכולתם של המשקיעים לזהות את ההתמחות של בתי ההשקעות השונים, קרנות ההשקעה וההתמחות של המנהלים. בגלל חוסר יכולתם זו, הם נוקטים בשיטת הליגה.

שיטת הליגה, כידוע, היא תחרות בין קבוצות שבמסגרתה נקבעת סדרה של כללים וחוקים. הקבוצות נדרשות לנצח האחת את השנייה על פי אותם כללים וחוקים. לכל סיבוב משחקים בין הקבוצות יש ניקוד ובסוף העונה הקבוצה עם מספר הנקודות הגבוה ביותר, מנצחת את הליגה. שיטת הליגה אומנם עובדת יפה מאוד בספורט שכן הקבוצות מתמחות, למשל, בכדורגל אך בניהול השקעות זו טעות.

לגופי השקעות שונים ולמוצרי ההשקעה השונים, כמו גם למנהלי ההשקעות עצמם, יש התמחויות שונות ולכן אם קובעים להם כללים וחוקים זהים לניהול הכסף כדי לייצר מדד השוואה ועל ידיו לבחון מי מנהל השקעות טוב יותר, הינה טעות גסה. הסיבה לכך היא שבאופן מיידי המשקיעים מאבדים את היתרון היחסי שיצרה התמחותו של גוף ההשקעות בניהול הכסף ומבלי להתכוון לכך הם הופכים את כספם שלהם לשפן ניסיונות.

הכללים והחוקים בניהול הכספים, בקצרה, הם למעשה הדרך שבה בוחר המשקיע לחלק את השקעותיו בין אפיקי ההשקעה השונים: אג”ח ממשלתי, מניות, השקעות אלטרנטיביות, אג”ח קונצרני והכול מחולק להשקעות מקומיות ובעולם. כעת, רוב המשקיעים בוחרים להשית את אותו פיזור בדיוק בין בתי ההשקעות והבנקים השונים כך שכל גופי ההשקעה בהם בחר המשקיע עובדים על אותו פיזור.

אך מה אם יש בית השקעות או קרן השקעות שמתמחה יותר מהשני בניהול החלק של השקעות אלטרנטיביות? האם יהיה זה נבון שכל אחד מגופי ההשקעה ינהל את החלק שהופנה להשקעות האלטרנטיביות? כמובן שלא. רצוי הרבה יותר לבחור את הגוף או הגופים המתמחים בניהול השקעות אלטרנטיביות ולחלק ביניהם את אותו הנתח שהחלטנו מראש שיופנה לאפיק השקעה זה.

אך, כאמור, שלא באשמתו – למשקיע אין את היכולת לאפיין את סוגי ההתמחות של בתי ההשקעות. בניהול תיקים הדבר חמור יותר: אין למשקיע אפשרות לבחון באמת את הביצועים של בית השקעות חדש ולקבל מסקנות אופרטיביות. זאת, עקב איסור פרסום התשואות החל על מנהלי התיקים בישראל. הפתרון עבור המשקיע יכול לבוא בדמות מלווה פיננסי בלתי תלוי שמתוקף היכרותו את גופי ההשקעה, את תחומי התמחותם והיכולת המובנית שלו לבחון ביצועי השקעה, יוכל לבחור טוב יותר עבור המשקיע את גופי ההשקעה שינהלו עבורו את ההשקעות.

יש לכך יתרון ברור נוסף: במקום לקבל החלטה על בסיס המלצות השקעה שמתקבלים בבתי ההשקעות והבנקים שיודעים אך ורק להציע את מוצרי ההשקעה שלהם באופן טבעי והגיוני, יש לפעול דרך מלווה פיננסי שמסוגל לבחון באובייקטיביות את גופי ההשקעה ולבחור מביניהם את הטובים ביותר לניהול העושר של הלקוח.

יאיר ספיר, מנכ”ל ובעלים אולימפוס אסטרטגיה פיננסית

לינק ישיר לכתבה: http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3687911,00.html#:ri