סקירה חודשת- מאי 2020

סקירה חודשת- מאי 2020

מאי: חוזרים לשגרה?

חודש מאי התאפיין בפיצול נדיר בין מדדי חו”ל, שהמשיכו את מגמת העליות מאפריל, ובין מדדי השוק המקומי הסיימו בטריטוריה שלילית.

מדד ה S&P 500 עלה החודש ב 4.5% (5.8% – מתחילת שנה) ומדד ה Eurostoxx 600 האירופאי עלה ב 3.4% (14.7% -). מדד השווקים המתעוררים פיגר מאחור עם הכל של 0.8% בלבד (17% -), כנראה הסטרטים התופשטים המואצת של הקורונה הנידונים האחרים רוסיה וברזיל, והאחראי על המתיחות הסחר בין ארה”ב לסין. מדד המשרדים המקומי ת”א 125 סיים בירידה של כ 1 % (13.9% – מתחילת שנה).

 

אף על פי מספר ימים לקראת סוף החודש בו היו עליות חדות בסקטורים והמכניות ה”מכות “של המשבר, עדיין בסיכום חודשי העליות. גם סקטור התעשייה וחומרי גלם היו מבינים את המובילים, דבר המרמז על תחילת התאוששות בכלכלה הריאלית. הסקטורים שתפקדו פחות טוב החודש ללא תשלום אנרגיה, פיננסים ונדל”ן – כולם סקטורים מחזוריים הרגישים למיתון ולשוק התעסוקה.

שוק האג”ח אינטלתי נותר סטטי ותשואות ל -10 שנים נותרו כמעט ללא שינוי (0.7% שנתי לאג”ח ממשלת ארה”ב לטווח של 10 שנים ו 0.8% לאג”ח המקביל של ממשלת ישראל).

אג”ח קונצרני דולרי בדירוג השקעה עלה ב 1.8% (2.6% מתחילת שנה) ואג”ח דולרי הי בדירוג נמוך זינקו ב 4.6% (4.5% -).

מדדי התלמיד בונד המקדש נסחרו המגמה מעורבת ובממוצע סיימו את החודש ללא שינוי.

 

באמצעות מאי צלחו שווקי המניות באופן חיובי חודש מאתגר מאוד. מרבית השווקים סיימו בעליות נאות חודש בו חלו לא מעט גורמי אי וודאות בדמות עלייה במתיחות בין ארה”ב לסין. בזמן שהנתונים הכלכליים שברו שיאים שליליים, כמות סימני השאלה לגבי עוצמת השוק והאופטימיות שלו שברו גם כן שיאים. פרשנים כלכליים וכתבות רבים בעולם הדנו בניתוק שבין אנו ננסה להאיר את הסוגיה מזווית קצת אחרת.

העוצמה חסרת התקנות של הירידות באמצע מרץ ניתנת להסבר בלחץ נזילות אדיר שנוצר באופן נקודתי הספרופה זו, שהביא לירידות רוחביות חסרות אבחנה בכלל השוק. כשנרעד מצוקת הנזילות (הרבה הודות לטריליונים של ההרחבה המוניטרית בהובלת ה FED) מאחר והמרוויחות הגדולות הינן גם החברות במשקל הגבוה ביותר (5 ענקיות הטכנולוגיה לבדן מה שיש יותר ויותר 20% משווי השוק הכולל של האמריקני האמריקאי), התמונה שמשתקפת מהמדד הראשי באר השיעור. תואמת לזו של כלל החברות הכלולות בו. בזמן שמדד ה S&P 500 ירד מתחילת השנה כ 6% בלבד, אותו מדד כשהוא מחבר עם משקל שווה לכל המנות ירד במעל 12%. מדד הראסל 2000 המכיל את המניות הבינוניות והקטנות ירד ב 16%.

זאת ועוד – ניתוח של ביצועי הסקטורים השונים מתחילת השנה מעלה הבדלים עצומים בין סקטורים עמידים ולא מחזוריים (לדוגמא: טכנולוגיה 7% +, אוכל ורשתות שיווק 2% +) ובין סקטורים מחזוריים הרגישים לשינוי בפייסים הכלכלית (כי: בנקים 33% -, נדל ” 21% – רכב 23% -. כמובן שההירידות החסידות ביותר יכולות למצוא את הבעלים של המצויים בלב המשבר (אנרגיה 35% -, תעופה 52% -).

הכוונה של האדם, והסביבה של המיסטוריה, גם לאחר התיקון היפה בשווקים, עדיין משקפות שישה משמעותית מאוד בפעילות הכלכלית.

גם מדדי הסנטימנט שאנו עוקבים אחריהם מקרוב מבטאים עדיין חששות ופסימיות גבוהה.

מדד הפחד VIX מצוי באזור ה 30 שאמנם נמוך משמעותי מרמת השיא של 87 במרץ כבר יש היום את הבנתון שהוא הכפול והממשיך ארוך הטווח של 15. שיעור ה”דובים “(המצפים לשוק שלילי בחצי שנה ראשונה) ברמות של כ 50% בשעה התחת ה”שוריים “החיוביים על השוק עומד על כ 25%. שיעור הנייטרליים עומד על כ 25% גם כן. נזכרר, איך שיקרנונו לא אחת בעבר בסקירה – הפרש של מעל 20% (הממוצע עומד על תשואה חיובית של 11.3%).

 

לגבי הזווית הכלכלית ההריאלית – התחלת המשבר היו הפרשנים שצפו לו התבנית בסגנון V-Shape, בה תהיה הצניחה חדה מאוד בפעילות הכלכלית ולאחריה קפיצה מהירה מאוד בחזרה. היה ישנה יותר סקפטיות לגבי התממשות תבנית ה- V-Shape בכלכלה והדעה הרווחת היא שההתאוששות תהיה בצורת U – אלה איטית ומושכת יותר. למרות הסקפטיות, קוד מספר נתונים בסרטים על סיכוי ל V-Shape בכלכלה. האחראי על החסידות, ההירידה החידה בצריכה הסטריטים השיטוק הכלכלי, הביאו ליעורי חיסכון חסרי התקנים בארצות הברית. , השיתוק הכלכלי הביא לצניחה חדה מאוד בייצור מלאים של החברות, מה שצפוי להביא לייצור מואץ למקום אחר לשגרה, על מספר לענות על ביקורים הנדחים והחוסר במלאים. שני אלמנטים אילו בהחלט יכולים להביא לעליות חסרות תקדים בכל הקשור לנתוני הצריכה והייצור בהמשך. המפתח הזה יכול לייצר לחצים אינפלציוניים בטווח הקצר, אולם כל עוד האבטלה הגבוהה והאינה הולכת לחזור לרמות טרום המשבר בקרוב, ה- FED צפוי להכיר את הכל נקודתית מעין זו בסביבת האינפלציה.

בדרך כלל השוק נוטה להגיב בחדות לאירועי חוסר וודאות כשהוא נתקל בזמן הראשון. כך היה ב 2018, כשמלחמת הסחר בין ארה”ב לסין פרצה. כשאותם אירועים חוזרים פעם נוספת, השוק נוטה להכיל אותם באופן מושלם יותר. אני יודע, יתכן והמשקיעים מוכנים לגלות סובלנות להחרפה ברטוריקה, עוד יותר כן, יתכן והמשקיעים נותנים משקל גבוה יותר לחדשות חיוביות מכיוון פיתחה מחודשת של כלכלה והודעות על התקדמות בפיתוח חיסונים לקורונה. ישנה נטייה הולכת וגוברת בין האזרחים לטובת חזרה לשגרה וציפיות לשיפור המצב הכלכלי בטווח הנראה לעין. חדשות אילו מעניינות את המשקירות כרגע הרבה יותר תחתכתשויות מילוליות בין טראמפ לסינים.

 

 

                                                                                                                                                           זיו מוסקוביץ

  אסטרטג השקעות,

אולימפוס אסטרטגיה פיננסית