סקירה חודשית – פברואר 2020

סקירה חודשית – פברואר 2020

פברואר: השווקים יורדים בחדות – פאניקה מוגזמת?

 

לאחר עליות מתמשכות ללא תיקון מאוקטובר שעבר, חודש פברואר הסתיים בירידות חדות בשוקי המניות. הטריגר לירידות החדות מוכר לכולנו – מאז אמצע חודש ינואר נגיף הקורונה מהווה גורם עניין מרכזי וכמעט בלעדי עבור השווקים. מדד ה S&P 500 נפל ב 8.4% (8.6%-מתחילת השנה), הנפילה החזקה ביותר מאז דצמבר 2018. מדד ה Eurostoxx 600 האירופאי צנח בשיעור דומה של 8.3% (9.4%-) ואילו מדד השווקים המתעוררים ירד בשיעור מתון יותר של 5.3% “בלבד” (9.7%-), על רקע האטה בהתפשטות וירוס הקורונה בסין.

מדד המניות המקומי ת”א 125 סיים בירידה של 5.7% (4.6%- מתחילת שנה).

כלכלנים ואנשי שוק ההון מתמודדים לאורך השנים עם לא מעט אתגרים על מנת לחזות את כיוון השוק, בהתבסס על מגמות כלכליות, מוניטאריות ופוליטיות. על אף המומחיות הכלכלית והניסיון של רבים מהם, הדבר לא תמיד מקנה להם הצלחות בניתוח המגמות, למרות ההתבססות על מחקרים ומודלים אשר בתחום התמחותם. מכאן ניתן ואף רצוי להסיק שלאנשי שוק ההון אין באמת יכולת לנבא בהצלחה כיצד יתפתח “המשבר הביולוגי” שאנו חווים כיום ואיך ישפיע על השווקים. כבר בהתחלה תגובת השוק המאוד סובלנית היוותה לא פחות תעלומה מהתפשטות הווירוס עצמו. רק לקראת סוף פברואר השוק הגיב בעוצמה, דווקא כאשר התפשטות הווירוס האטה מאוד בסין אך הפגינה נוכחות במספר מוקדים אחרים בעולם (בהיקפים נמוכים בהרבה מאילו שבסין עד כה). מודלים וגרפים רבים החלו להיווצר בהקשר של ניתוח התפשטות הווירוס, שיעורי התמותה, השוואות למגפות קודמות ועוד מגוון רחב של ניתוחים, כפי שכלכלנים אוהבים לעשות על כל נושא באשר הוא.

באופן כללי גורמי אי וודאות מייצרים אי הסכמות רבות בין האנליסטים, כאשר כל אחד מנתח את העניין לפי הזווית/ הפוזיציה שמתאימה לו ביותר. הדבר נכון כפליים למקור אי וודאות שאינו כלכלי. האופטימיים יגידו שמשפעת מתים הרבה יותר אנשים, יחגגו בכל יום שהתפשטות המחלה מאטה, יהללו את הסינים על דיכוי מהיר של ההתפשטות (ושל עשרות מיליוני אזרחים), יבהירו שהכלכלה תצמח מהר בחזרה כשהכל יגמר, ימעיטו בשיעורי התמותה ויציגו נתונים על כך שעיקר התמותה הינה בקרב בני 60 ומעלה עם רקע בריאותי ירוד, חולי לב, סכרת, לחץ דם ושאר כל טוב. הפסימיים יציגו שיעורי תמותה גבוהים בהרבה מאילו של שפעת, שיעורי הדבקה גבוהים מאילו של הסארס, האטה חריפה בפעילות הכלכלית בחודשים אילו, זמן רב לפיתוח חיסון, שיתוק ענף התעופה, התיירות ובכייה על החופשה הקרובה שצריך לבטל. מאחר ואין לנו מושג עוד כמה זמן עניין הקורונה ילווה אותנו ויפתח כל מהדורת חדשות, הדבר היחיד שנותר לנו הוא לפעול על פי אותם כללים שנכון היה לפעול על פיהם במצבי פאניקה קודמים. בהנחה שלא מדובר במגיפה אפוקליפטית שלקוחה מסדרות של נטפליקס, מדובר באירוע שיגמר במוקדם או במאוחר ויביא לחזרה לשגרה של הפעילות הכלכלית ביתר שאת. לא מדובר במשבר מתמשך כגון משברי חוב, התפרצות אינפלציונית, מלחמות סחר וכו’ שההתמודדות עימם וההתאוששות מהם לוקחת זמן ממושך בהרבה. על כן, השוק מנהל קרב בין הטווח הקצר בו הכלכלה תחווה בוודאות האטה, לבין הטווח הארוך בו הצמיחה של ענפים רבים לא אמורה להיפגע.

אם בפאניקה עסקינן, זה המקום לחזור ולהדגיש שהדבר הגרוע מכל שמשקיעים יכולים לעשות הוא לתזמן את השוק בעיצומו של גל ירידות המלווה בתנודתיות גבוהה.

מחקרים לימדו שביותר מ 90% מהמקרים, משקיעים שהקטינו חשיפה לשוק המניות בזמן ירידות חדות (מעל 10%) חזרו אליו ברמות גבוהות יותר ובכך פגעו בתשואה המצטברת שהשיגו לאורך זמן. כדי לחדד את הנקודה, נציין שתזמון השוק התברר במחקרים אלו כ” זולל התשואה” מספר אחד כאשר משקיעים “מתזמנים “השיגו תשואה שנתית נמוכה ב 3% לשנה ביחס למשקיעים שדבקו ברכיב המניתי שלהם לאורך כל התקופה. נטייה זו התבררה כהרסנית לתשואה הכוללת יותר מבחירה של המנהלים הגרועים ביותר בקטגוריות השונות!

בסקירה הקודמת הזכרנו את “מודל הפד” שבוחן את פרמיית הסיכון שהשוק מגלם בין השקעה במדד המניות האמריקאי ובין השקעה חסרת סיכון באג”ח ממשלת ארה”ב לטווח של 10 שנים.

בעקבות ירידת המכפיל בשוק המניות לאזור 17 במקביל לירידת התשואה של אג”ח זה ל 1.15% – פרמיית הסיכון עומדת על 4.73% נכון לכתיבת שורות אלו. זוהי פרמיה חריגה בראיה היסטורית שצפויה להצטמצם בקצב כזה או אחר, ומצביעה על עדיפות ברורה להשקעה במניות ביחס לאג”ח (כמובן שמדובר בראייה ארוכת טווח). נתון נוסף שרלבנטי בהקשר זה הוא “מדד הפחד” VIX שבוחן את סטיית התקן באופציות על מדד המניות S&P 500 או בלשון אחרת את התנודתיות המגולמת בשווקים ולפיכך את רמת הפחד של המשקיעים.

במשך 3 ימי המסחר האחרונים של החודש, נסחר מדד הפחד ברמות חריגות של מעל 40 (הממוצע ארוך הטווח הינו כ 15). קריאה זו נצפתה 7 פעמים בסה”כ מתחילת המילניום הנוכחי ובכל המקרים שוק המניות הציג תשואה דו ספרתית שנה לאחר הקריאה..

 

                       זיו מוסקוביץ

                  אסטרטג השקעות,

אולימפוס אסטרטגיה פיננסית