סקירה חודשית פברואר 2019

סקירה חודשית פברואר 2019

פברואר : חזרה לשפיות ?

לאחר התיקון החד למעלה בחודש ינואר, המומנטום החיובי בשווקים נמשך גם בפברואר, אך בצורה מתונה יותר. מדד המניות העולמי עלה ב2.5% ומדד ת”א 125 בכ 1.3%. התנודתיות בשוק ירדה בחזרה לרמות שפויות, ובהתאמה ירד מדד הפחד (VIX) לרמות נורמאליות של כ 14-16 וזאת לאחר שבשיא הירידות בדצמבר נשק ל 40.

התאוששות ה “V-Shape” שקיבלנו בשוק הינה החדה והמהירה ביותר מאז המשבר הפיננסי. מדד ה S&P 500 עלה כ 20% מאז השפל ב 24/12/18, תקופה של חודשיים בלבד, וזאת לאחר ירידה זהה בחודשיים וחצי שקדמו לכך. בתקופות דומות של ירידות חדות בשוק בשנים האחרונות, לקח לו זמן ממושך יותר לעלות בשיעור דומה מהשפל. ב 2016 לקח שישה חודשים, ב 2011 שלושה חודשים וב 2010 חמישה חודשים. מה שמתדלק את המגמה הנוכחית בשווקים הינו בראש ובראשונה חזרתו של ה FED להיות יקיר השווקים והמשקיעים. כל ישיבה והצהרה נראה שחברי הבנק המרכזי מתאמצים יותר ויותר לרצות את שוק ההון. בהתחלה השתנה הטון לגבי קצב עליית הריבית, לאחר מכן ה FED הקשיח את התנאים לעליית ריבית בכלל, וכעת כבר מדברים על סיום צמצום המאזן עוד לפני סוף השנה. שינוי הכיוון החד של ה FED הביא לאפקט דומה לזה של ימי ה QE (הרחבה כמותית – הגדלת היצע הכסף) העליזים. כל אפיקי הסיכון עלו באופן רוחבי, העליות בשוק המניות היו רוחביות גם בסקטורים דפנסיביים ומרווחי הסיכון באג”ח הצטמצמו משמעותית. בכלכלה הריאלית – הנתונים הכלכליים המשיכו להפגין חולשה במרבית המדינות. באירופה הצמיחה הינה אנמית מאוד בשני הרבעונים האחרונים, כאשר מגזר התעשייה צנח לטריטוריה של התכווצות. בסין ויפן ממשיכה ההאטה וגם בארה”ב הנתונים כבר לא כל כך משכנעים ביחס לשאר העולם, כפי שהיו עד כה. עונת הדו”חות גם היא פחות טובה ממה שהתרגלנו. הצמיחה ברווחים של החברות ושיעור החברות שמכות את התחזיות האט לעומת המספרים שראינו במהלך שנת 2018.

כפי שהדגשנו בסקירות הקודמות, השוק נוטה להקדים את ההתרחשויות בכלכלה הריאלית ברבעון לפחות ולכן אין לתמוה על כך שהוא ירד בזמן שהנתונים היו עדיין חזקים וחוזר לעלות במקביל להופעת סימני ההאטה. בנוסף, השווקים שאבו מעט אופטימיות מההתקדמות של שיחות הסחר בין ארה”ב לסין, שבאה לידי ביטוי בדחיית מועד העלאת המכסים שתוכנן להיכנס לתוקף בתחילת מרץ. דחייה זו, יחד עם חזרת המשקיעים לנכסי סיכון, הביאה לעליה חדה במניות החברות הסיניות שספגו מהלומה קשה בשנה הקודמת. נקודת אור נוספת החודש הייתה ירידה בסיכון של יציאה ללא הסכם של בריטניה מהאיחוד האירופי (“Hard Brexit”). נראה שהתרחיש המרכזי כרגע הוא הגעה להסכם מחודש מול האיחוד, כשגם קיום משאל עם חוזר נראה אפשרי, לאור הסרת ההתנגדות של בכירי מפלגת הלייבור.

בשוק המניות המקומי בלטו עליות במניות הגדולות לעומת מגמה מעורבת במניות היתר הקטנות יותר. ראוי להדגיש את המשך העליות הנאות של כ 1% במדדי האג”ח הקונצרני, שספגו ירידות חדות ברבעון הקודם במקביל לפדיונות הכבדים בקרנות הנאמנות. כמו במחזורי ירידות קודמים – גופים הממוקדים בטווח הארוך, כמו קופות הגמל וקרנות הפנסיה, ניצלו את הפאניקה שאחזה בקרב חלק מהמשקיעים הפרטיים כדי לאסוף סחורה. ההתאוששות החדה מתחילת השנה הוכיחה בפעם המי יודע כמה שניסיון פזיז לתזמן את השוק עלול לעלות ביוקר ולגרום לאיבוד תשואה יקר.

 

 

 

 

 

 

 

                                                  זיו מוסקוביץ

                                                          אסטרטג השקעות ראשי

                                                            אולימפוס אסטרטגיה פיננסית