סקירה חודשית מאי 2019

סקירה חודשית מאי 2019

מאי: האם מלחמת הסחר תגרור מיתון עולמי?

לאחר פתיחת שנה חזקה במיוחד, חודש מאי התאפיין במגמת ירידות בכל מדדי המניות העיקריים. מדד ה S&P 500 נפל ב 6.6% (9.8% עלייה מתחילת השנה) והיורוסטוקס 600  האירופי הסתפק בירידה “צנועה יותר” של 4.9% (11.5%). מדד השווקים המתעוררים נפל ב 7.3% (4.1%), בעיקר בגלל נפילות חדות בסין.

מבחינת הסקטורים חלה תמונה מובהקת של בריחה מסיכון. הסקטורים הדפנסיביים כגון תשתיות, צריכה קבועה, נדל”ן ובריאות הניבו תשואה עודפת באופן מובהק ואילו סקטורים מחזוריים כגון טכנולוגיה וחומרי גלם הניבו תשואות חסר, כאשר סקטור האנרגיה ירד באופן החד ביותר על רקע הצניחה במחירי הנפט.

הטריגר לתיקון המתבקש הוא הסלמה במלחמת הסחר בין ארה”ב לסין, דווקא כשהיה נדמה שחלה התקרבות לקראת חתימת הסכם. בנוסף למכסים ההדדיים, הגבלת הפעילות של חברת המכשירים הניידים הסינית  Huaweiמבטאת החרפה חמורה המעלה את רמת אי הודאות לגבי שורה ארוכה של חברות טכנולוגיה וצריכה גלובליות.

במקביל לירידות החדות יחסית באפיק המניתי, שוקי האג”ח נהנו מחודש חיובי בסה”כ וזאת עקב התגברות הציפיות להורדת ריבית כבר ב 2019. התשואה לאג”ח ממשלת ארה”ב ל 10 שנים ירדה באופן חד ל 2.12%, נמוכה מריבית השוק הנוכחי של 2.5%.

היפוך זה של עקום התשואות, שהרחבנו אודותיו בסקירה הקודמת, משקף ציפיות הולכות וגוברות להאטה כלכלית והורדת ריבית מצד הבנק המרכזי בניסיון לאושש את הפעילות הכלכלית. למעשה, עקום התשואות משקף כרגע סיכוי של 96% להורדת ריבית עוד לפני סוף השנה ועוד שתי הורדות במהלך 2020.

ירידת התשואות (ורווחי ההון) אפיינו החודש את מרבית שוקי האג”ח הממשלתי בעולם ומשקפים שההאטה הצפויה תהיה גלובלית. ראוי להזכיר את התשואה השלילית לפדיון (0.2%-) באג”ח ל 10 שנים של ממשלת גרמניה, המהווה נכס חסר סיכון למטבע האירו. לקוח שישקיע 100 אלף אירו בנכס זה יקבל בעוד 10 שנים 99,800 אירו בלבד (וזה לפני עמלות..). הפעם האחרונה שמצב זה התרחש הייתה בתחילת 2016, במהלך מחזור ההאטה הגלובלית הקודמת , ומצב זה שרר לפרק זמן קצר יחסית.

חשוב להדגיש, כי כרגע הנתונים הכלכליים, הן ברמת המאקרו והן בדוחות הרבעוניים של החברות, אינן מצביעות על מגמה ברורה של האטה ולכן ניתן להניח שהציפייה להאטה כזו בהמשך מבוססת על חשש מהמחיר שתגבה מלחמת הסחר המתמשכת. לקראת סוף החודש התבשרנו שטראמפ החליט להשתמש בנשק המכסים ככלי לניהול סכסוכים שאינם קשורים לסחר ואיים בהטלת מכסים על מקסיקו במטרה לגרום למקסיקנים לצמצם את ההגירה הבלתי חוקית לארה”ב. אווירה זו של “מכס לכל מטרה” אינה מוסיפה וודאות וביטחון, הן למשקיעים והן לחברות ולהשקעותיהן בצמיחה עתידית. העלייה ברמת אי הודאות השתקפה היטב בעליית מחיר הזהב שיצא מתרדמת ממושכת ובזינוק של עשרות אחוזים בביטקוין והמטבעות הוירטואליים האחרים.

שוק המניות המקומי התאפיין גם הוא במגמת ירידות אם כי מתונה יותר – הגיוני אם זוכרים שגם העליות מתחילת השנה ועד סוף אפריל היו נמוכות יותר. מדדי המניות העיקריים סיימו את החודש בירידה של כ 3%. מדדי האג”ח הקונצרני נסחרו ביציבות בעוד האג”ח הממשלתי נהנה מעליות שערים כחלק מהמגמה העולמית של ירידת תשואות שהזכרנו לעיל.

אנו נשאלים הרבה לאחרונה על ההשפעה של אי הודאות הפוליטית בארץ. (ובעבר, בכל עת שישנה מתיחות ביטחונית). ובכן – בדומה לאירועים פוליטיים וביטחוניים מהעבר, גם הפעם השווקים המקומיים וגם השקל כמעט ואינם מגיבים להתפתחויות וניכר שהם מושפעים הרבה יותר מהנעשה מעבר לים. בחינה מדוקדקת של אירועים “לא כלכליים” ב 20 שנים האחרונות מצביעה על השפעה מועטה וקצרת טווח שלאחריה השווקים המקומיים חזרו להתנהג בהתאם לנתונים השוטפים והמגמה העולמית ולכן לא כדאי לייחס להם משמעות רבה בקבלת החלטות ההשקעה.

                                            

      זיו מוסקוביץ,                                      

אסטרטג השקעות ראשי                             

אולימפוס אסטרטגיה פיננסית