סקירה חודשית ינואר 2019

סקירה חודשית ינואר 2019

ינואר : הקפיץ השתחרר

שלומות

לאחר “דצמבר המר” קיבלנו ינואר מתוק מאוד בפתיחת שנת 2019 בכל השווקים המרכזיים בעולם באופן רוחבי. מדד ה S&P 500 עלה ב 7.9% (לאחר ירידה של 9.2% בדצמבר), מדד ה Eurostoxx 600 עלה ב 6.3% ומדד השווקים המתעוררים זינק ב 8.8%.

גם השוק המקומי נהנה מעליות של מעל 6% במדדים המרכזיים.

בסקירה הקודמת הדגשנו את מצב “מכירות יתר” (OVERSOLD) שהשווקים הגיעו אליהם, מצב שהשתקף במדדי הסנטימנט שהצביעו על רמות קיצון של פחד ופסימיות. בדומה לקריאות קיצון קודמות כאלה בשנים קודמות, גם הפעם השוק תיקן למעלה בצורה חדה, כשגופים הממוקדים בטווח הארוך הצטרפו לשחקני טווח קצר הפועלים נגד המגמה (CONTRARIANS) וניצלו את רמות התמחור הנוחות להגדלת פוזיציה.

העליות נתמכו בהודעת יו”ר ה”פדרל ריזרב”, שיישר קו עם ציפיות השווקים ואותת שעליות הריבית יופסקו לעת עתה במקביל לבחינה מחודשת של צמצום מאזן הבנק. משמעותה של הודעה זו היא שהמדיניות המצמצמת על שוקי הכסף, שהעיבה מאוד על השווקים במהלך 2018, מופסקת לעת עתה ואף עשויה להתחלף במדיניות מרחיבה במידה וסימני האטה ימשיכו להצטבר.

עונת הדוחות הרבעונית מאופיינת בינתיים בדוחות מעורבים, כשסקטורים מחזוריים כגון נדל”ן ושבבים מצביעים על האטה. למרות זאת רבות מהמניות בסקטורים אלו לא ירדו בתגובה לדוחות, מכיוון שסבלו מסנטימנט שלילי עוד ברבעונים הקודמים. חשוב להדגיש נקודה זו – השווקים הם מנגנון שמקדים את ההתרחשויות בכלכלה הריאלית ברבעון/שניים ולכן מבשרים על שינויי כיוון, לשני הכיוונים, בטרם שינויים אלו משתקפים בנתוני המאקרו או בדוחות החברות.

שינוי הגישה של הבנק המרכזי הביא לפיחות חד בערכו של המטבע האמריקאי ביחס למרבית המטבעות ובכלל זה השקל (ייסוף של 2.8% החודש) – וזאת בהופכי מהמגמה השלטת ב 2018. במקביל לחולשת הדולר חזינו בהתחזקות של הזהב, הנוטה להתנהג בקורלציה הפוכה לדולר, וכן בנפט שתיקן חלק מהירידה החדה של החודשים הקודמים.

לאחר התיקון החד החודש בשווקים, מרביתם הגיעו לרמות התנגדות חשובות ולכן סביר שיתקשו להמשיך במגמת עליה רציפה. מעניין יהיה לעקוב אחרי ההתפתחות בדיונים במלחמת הסחר בין ארה”ב לסין. הממשל האמריקאי סימן את סוף החודש כ”דד ליין” שבסיומו תחול עליה חדה בהיקף הסחורות שיוטל עליהם מכס בשיעור של 25% ולכן עם התקדמות החודש, תעלה רמת המתיחות והתנודתיות הקשורה לנושא זה.

הציפיות לסיום מחזור עליית הריבית בארה”ב נתנו רוח גבית לשוקי האג”ח מסביב לעולם ומדדי אג”ח מרכזיים עלו בשיעור של 1%-2% וכך גם מדדי התל בונד המקומיים. עליות אלו נתמכו בהמשכם של נתוני אינפלציה נמוכים בשווקים המרכזיים ובמיוחד באירופה שגולשת שוב להאטה.

 

 

זיו מוסקוביץ

אסטרטג השקעות ראשי