סקירה חודשית – אפריל 2020

סקירה חודשית – אפריל 2020

אפריל: התאוששות חדה בכל השווקים.

 

חודש אפריל התאפיין בתיקונים חזקים בשווקים, בהובלת השוק האמריקאי. מדד ה S&P 500 זינק בשיעור של 12.7% (9.9%- מתחילת שנה), העלייה החודשית החדה ביותר מזה מספר עשורים. מדד ה Eurostoxx 600 האירופאי עלה בשיעור צנוע יותר של 6.5% (17.5%-) ומדד השווקים המתעוררים עלה ב 9% (17%-). מדד ת”א 125 רשם עליה של 10.2% (13% -מתחילת שנה).

עליות חדות היו גם מנת חלקו של האפיק האג”חי. מדדי התל בונד המקומיים עלו בכ 3.5% בממוצע והחזירו מחצית מהירידה של מרץ. הגדילו לעשות מדדי אג”ח מדורג דולרי שנהנו מעליות של כ 4.5% ולמעשה החזירו את כל הירידות מתחילת השנה.

אנו מרבים להדגיש, גם בסקירה זו וגם בשיח הישיר מולכם, את הבעייתיות שבתזמון השוק ואת הנזק העצום שהוא טומן בקרבו – בעיקר בעתות של תנודתיות גבוהה. לאחר שמדד ה S&P 500 ירד 34% ב 23 ימי מסחר עד ל 23 במרץ, הוא קפץ 27% ב 15 ימי מסחר בלבד לאחר מכן. בדומה לגלי ירידות מהעבר , שיאם של הפדיונות בקרנות הנאמנות ובתיקים המנוהלים בארץ התרחש בסמיכות לשפל ופספס לגמרי את המהלך העולה. במהלך 3 השבועות הראשונים של מרץ נפדו כ 42 מיליארד שקל ואילו מאז חזרו לשוק רק 2 מיליארד בלבד. למעשה, מי שהעדיף “לשבת על הגדר כי הירידות ימשיכו” איבד תשואה ממוצעת של 3 שנים ! בניגוד לירידות בני”ע מוחזקים שהם זמניים באופיים ובכל מקרה “על הנייר” – ההפסד שנוצר כתוצאה ממכירה בשפל הוא סופי וחלוט. יועצי הלקוחות ברמה האסטרטגית ומנהלי התיקים והקרנות השונות ברמה הטקטית מבצעים התאמות קלות כל העת בהתאם לתמחור השוק ונתוני המאקרו אך עושים זאת בזהירות ואחריות ונמנעים משינוי חד שמשמעותו כאמור עלולה להיות קשה.

אם בעבר היה מאוד קשה לתזמן את השוק עבור משקיע לטווח ארוך, היום זה בלתי אפשרי לחלוטין. גם אם מצליחים לממש לפני התחתית, אין לכך משמעות כל עוד זה בלתי אפשרי לחזור בחזרה כשהשוק עדיין ברמות נמוכות יותר. מחקרים רבים הראו שב 99% מהמקרים החזרה נעשית במחיר גבוה יותר , לרוב משמעותית.

 

משבר הקורונה משפיע על חייהם של אזרחי העולם באופן, שלפחות בימי חיינו, אף אירוע לפניו לא השפיע על מקומות כה רבים על הגלובוס באופן גורף שכזה. אף על פי כן, מדדי המניות הראשיים בעולם מצויים בירידה שנתית של כ 10%-15% מתחילת השנה בלבד, למרות שהעולם רחוק מסיום המשבר. האם זה כל מה שאירוע בסדר גודל כזה שווה? על פניו, האינטואיציה אומרת שהשוק צריך להיות נמוך יותר מהרמות הנוכחיות. הנתונים הכלכליים המתפרסמים בעולם שוברים שיאים שליליים מדי יום, רווחיות החברות צפויה להציג ירידה לא מבוטלת, וה S&P 500 שוב נסחר במכפיל גבוה מאוד ביחס לרווחים הצפויים השנה. הירידות החלו כזכור בהתפשטות משבר הקורונה מחוץ לסין, התעצמו במלחמת הנפט בין סעודיה לרוסיה, והגיעו לשיא בשבוע בו שוקי האשראי לא תפקדו. משבר הקורונה עובר אמנם לשלב החזרה לשגרה במדינות רבות בעולם, אולם אי הוודאות עדיין גבוהה. בסך הכל היה צפוי שבמועד הנוכחי העולם ינסה לחזור לנורמליזציה מסוימת, כך שלא מדובר בתהליך שאמור בשלב הזה להפתיע יותר מדי לטובה. ניתן להניח שבחלק מהמדינות והענפים הדבר יעבור בהצלחה, בזמן שמדינות וענפים אחרות יתקלו בקשיים רבים יותר. ענפים רבים צפויים להמשיך לסבול ולהיאבק על קיומם, גם אם החזרה לשגרה תעבור חלק יחסית.

 

אז מה השתנה המשבר הזה מכל המשברים? מדוע השוק מציג כזו עמידות? בתור התחלה, ההתייצבות של שוק האשראי הורידה הרבה מאוד לחץ משוק המניות. הבנקים המרכזיים שולחים את המפציצים הכבדים ביותר, כאשר גם אג”חים מתחת לדירוג השקעה הצטרפו לחגיגת הרכישות שהם מבצעים. בסה”כ הבנקים המרכזיים בעולם, בהובלת ה”פד” האמריקאי אך גם בעזרת הבנקים המרכזיים של אירופה ויפן, הזרימו תוך חודש וחצי סכום חסר תקדים של כ 4 טריליון דולר לשווקים. כדי לסבר את האוזן – מדובר בסכום השווה בהיקפו לסך ההזרמה בעקבות המשבר הפיננסי העולמי ב 2008 אך אז סכום זה הוזרם ע”פ 4 שנים העוקבות למשבר. זאת ועוד, התמיכה בשווקים צפויה להימשך כל עוד הנזילות לא תחזור לרמות נורמליות.

לחגיגה זו מצטרפות הממשלות עם תוכניות פיסקאליות חסרות תקדים. המשמעות של תוכניות אילו, בין היתר, הינה כסף שמגיע כמענקים והלוואות לעסקים רבים על מנת שיחזיקו מעמד. המרוויחים ממצב זה אינם רק אותם עסקים שזקוקים לכספים אילו על מנת להישאר בחיים, אלא הספקים שלהם וחברות אחרות ב”שרשרת המזון הכלכלית” שאינן בחזית המשבר. אילולא תוכניות פיסקאליות אילו, המשבר היה זולג באופן מהיר ועוצמתי בהרבה לכלל השרשרת. דבר זה עשוי להסביר את הירידות המתונות יותר בענפים שפחות חשופים להשלכות של משבר זה. הענף שבולט באופן המובהק ביותר בעמידותו הינו כמובן סקטור הטכנולוגיה. המשקל של 5 חברות הטכנולוגיה הגדולות במדד ה S&P 500 (מייקרוסופט, אפל, אמזון, גוגל ופייסבוק )עלה לשיא של ה TOP 5 אי פעם במדד ועומד על 20%. כשחברות במשקל כה גבוה מציגות ביצועי יתר משמעותיים על פני מרבית הענפים האחרים, וחלקן במחירי שיא, אז מבחינה מתמטית הירידות של כלל המדד מוגבלות בהרבה ממשברים בהם הירידות החדות חלו בסקטורים המובילים.

החברות שנפגעו הכי קשה עד כה עברו כנראה את מרבית מקרי הקיצון שיכולים להשפיע עליהן. בתחום האנרגיה לא ניתן לצפות לתרחיש קיצוני יותר ממחירי נפט שליליים. בתחום התעופה, התיירות והפנאי קשה לראות שיתוק משמעותי יותר מהשיתוק הכמעט מוחלט שענפים אילו חוו. מגזר הפיננסים גם הוא נראה כבר שחוט מספיק ביחס למגזרים אחרים, כאשר ברור שהבנקים המרכזיים יעשו הכל כדי לשמור על תפקודו. אי לכך, על מנת לראות ירידות משמעותיות במדדים הראשיים בהמשך, החברות הגדולות והעמידות יותר יהיו חייבות להיפגע גם כן באופן משמעותי. ההשפעה של המשבר הכלכלי הנוכחי על חברות הטכנולוגיה עדיין אינה חד משמעית. מצד אחד, מיתון כמובן אינו טוב לאף אחד. מצד שני, ה New Normal המתהווה עקב המשבר, משרת לא מעט מהפעילויות של חברות הטכנולוגיה המובילות. עד כה דו”חות Q1 ממשיכים להציג צמיחה בהכנסות של חברות טכנולוגיה רבות, ולפחות עד הדו”חות הבאים יהיה קשה להבין אם וכמה הן נפגעו.

וכמובן אי אפשר לסיים בלי להתייחס לדרמה בשוק הנפט החודש. מבחינה מקצועית אין מה להוסיף על אינספור הכתבות והמסרונים שהסבירו איך קורה שמחיר הנפט צונח לרמות שליליות. מה שיותר מעניין זה כמות משקיעי ה retail שנכנסו במאסיביות לתעודות ה”חכמות” שמשקיעות בחוזים על הנפט ככל שהוא ירד, בזמן שמשקיעים ריאליים נמצאים מחוץ למשחק. אנשים חשבו שהם קונים חבית נפט במחיר מגוחך, בזמן שהכספים הרבים שנצברו באותן תעודות אילצו אותן לזרוק חוזים קצרים במאסות אדירות ובכל מחיר לפני הפקיעה, ולקנות חוזים ארוכים יקרים בהרבה על חשבון כספי הספקולנטים. המסקנה המתבקשת, בהמשך לרשום בתחילת סקירה זו, היא הבנת הדינאמיקה ההולכת ומקצינה של השוק במצבים לא שגרתיים. צריך לקחת בחשבון שלכל תרחיש קיצון יכול להיות תרחיש קיצוני עוד יותר, ולכן חובת ההבנה לעומק של כל פוזיציה שנכנסים אליה נהיית משמעותית יותר ויותר. אתמול זה ביטקוין, היום זה נפט, ומחר סחורה אחרת שתתפוס כותרות. ספקולציה היא לא מילה גסה, אבל המשקיעים לא תמיד מבינים את האסטרטגיה של הפוזיציה אליה הם נכנסים, וכן לבדל אותה ממה שמיועד להשקעות מבוססות יותר לטווח ארוך. אנו מזהירים שוב, כמו שהזהרנו מטרנד הביטקוין, מהרפתקאות כאלה וממליצים להמשיך ולהתמקד בהשקעות ארוכות טווח שמרניות ואחראיות.

 

 

                           זיו מוסקוביץ

                    אסטרטג השקעות,

אולימפוס אסטרטגיה פיננסית