סקירה חודשית אפריל 2019

סקירה חודשית אפריל 2019

אפריל: המומנטום החיובי נמשך

שוקי המניות והאגח בארץ ובעולם המשיכו באפריל במגמת העליות הרציפה מתחילת השנה. מדד ה S&P 500 עלה ב 3.9% ( מתחילת שנה 17.5%), מדד ה Eurostoxx 600 הוסיף 3.2% (16.7%) ואילו מדד השווקים המעוררים הסתפק בעליה צנועה יותר של 2% (12.1%).

בישראל מדדי המניות עלו מעל 3% (10.2% מתחילת שנה) וגם מדדי האג”ח רשמו תשואות יפות של קרוב ל 1% בממוצע.

העליות מתחילת השנה מחקו למעשה את הירידות החדות מהרבעון האחרון של 2018 ויצרו תבנית “V”  סימטרית שהעידה בפעם המי יודע כמה שניסיון לתזמן את השווקים עלול לגרום לאיבוד תשואה משמעותי.

במקביל, רמת המכפילים בשוק המניות העולמי חזרה לרמות ממוצעות (15-17 במדדים המובילים) ומרווחי הסיכון בשוק האג”ח הצטמצמו לרמתן באמצע 2018, טרם גל הירידות.

בשיאו של מהלך הירידות, בדצמבר 2018, הרחבנו אודות “מדד הפחד” שהגיע לרמות גבוהות מ 30 ושיקף את החששות הרבים ששררו אז. הדגשנו, שניסיון העבר מצביע על כך שבראיה לשנה -שנתיים קדימה , רמות אלו מבשרות על תשואה חזויה גבוהה מהממוצע עקב פרמיית הסיכון הגבוהה שמגולמת במחירים ומהווה “כרית בטחון” ביחס להתממשות תרחישים שליליים, על אחת כמה וכמה כאשר אלו אינם מתממשים בסופו של דבר. מדד הפחד עומד כרגע על 13, מעט פחות מהממוצע ההיסטורי, ומבטא את “אנחת הרווחה” של השווקים משינוי המדיניות של הבנקים המרכזיים בחזרה למדיניות מרחיבה וכן מנתוני מאקרו סבירים שאינם משקפים בינתיים האטה משמעותית בפעילות הכלכלית.

עונת הדו”חות הרבעונית מסתמנת כמוצלחת ביחס לציפיות. ראוי לציון שהציפיות ירדו משמעותית לקראת הדו”חות, אולם בפועל שיעור ההפתעות החיוביות ברווח הינו גבוה מאוד (כ 78%). עד כה כמחצית מהחברות פרסמו את הדו”חות, ובינתיים הצמיחה ברווחים הינה חיובית קלה, בניגוד להערכות שצפו רבעון שלילי. שני סקטורים בהם הרווחיות ירדה משמעותית הינם אנרגיה וחומרי גלם, שמושפעים בעיקר מהתנודתיות של מחירי הסחורות. בנטרול שני ענפים אילו התמונה אף טובה בהרבה.

נתון נוסף שהפתיע לטובה הינו הצמיחה ברבעון הראשון, שעד לא מזמן צפו שתצביע על האטה משמעותית. נכון שהצמיחה ברבעון הראשון הושפעה בין היתר מגורמים זמניים, בעיקר עלייה במלאים והוצאות ממשלה, אולם עדיין נתון של 3.2% הינו הרבה מעבר למה שציפו. אם ברבעון בו חלה השבתת הממשל הארוכה ביותר ותנאי מזג אוויר קיצוניים התקבל נתון כזה, יש מקום לאופטימיות לגבי הרבעונים הבאים, כל עוד לא יהיו “רעשים” חריגים. הדבר נכון על אחת כמה וכמה אם יחסי הסחר בין ארה”ב לסין יחזרו לנורמליזציה. בהינתן שוק העבודה החזק ונתונים טובים נוספים שיצאו לאחרונה נראה שסייקל הצמיחה בארה”ב עדיין לא קרוב לסיום.

לא רק בארה”ב ניתן למצוא מקום לאופטימיות, גם בסין נראים סימנים של שינוי מגמה. אמנם הנתונים בסין כידוע פחות אמינים, וכן סין רגישה יותר למלחמת סחר והאטה עולמית מאשר ארה”ב, אולם גופי השקעות רבים רואים בטווח הקרוב שינוי כיוון חיובי ומציינים את סין כמעניינת מאוד מבחינה השקעתית. התמריצים המוניטריים והתקציביים שהממשל בסין מקדם תומכים בתפיסה זו.

לכל האמור לעיל מצטרף אלמנט נוסף שתומך מאוד בשווקים והוא הריביות הנמוכות. על אף הזינוק לאחרונה במחירי הנפט והשיאים החדשים במדדי המניות, התשואות של האג”ח האמריקאי לא עולות ובאירופה ויפן ממשיכות לשהות בטריטוריה שלילית לאורך מרבית העקום. האינפלציה במרבית המקומות בעולם מרוסנת והבנקים המרכזיים הגדולים ממשיכים לנקוט בגישה מאוד מרחיבה. השילוב הזה של שיפור בנתונים וריביות נמוכות לטווח הנראה לעין הינו מרחב מחייה נוח עבור שוקי המניות והאגח. עם זאת, לאחר העליות הרציפות מתחילת השנה וחזרה לתמחור הוגן , אפשר לצפות להפוגה או תיקון למהלך העליות.

 

זיו מוסקוביץ

אסטרטג השקעות ראשי

אולימפוס אסטרטגיה פיננסית