נובמבר: החיסונים בדרך והשווקים ממריאים

נובמבר: החיסונים בדרך והשווקים ממריאים

בסקירה המיוחדת שהוצאנו בתחילת נובמבר, לאחר היוודע תוצאות הבחירות בארה”ב, התייחסנו לאבני הדרך הקרובות לשווקים ובראשן פרסום תוצאות ניסויי החיסונים לקורונה של 3 החברות שהגיעו לקו הגמר .ובכן, התוצאות כבר כאן וקיבלנו חודש חלומי בשוק המניות העולמי עקב ההתקדמות המשמעותית במירוץ לחיסון והסרת אי הוודאות הכרוכה   בבחירות בארה”ב.

 

מדובר בחודש חריג ביותר בעוצמתו, בעיקר בהתחשב בעובדה שלא קדמו לו חודשים של נפילות חזקות. מדד ה  S&P 500 זינק ב 10.8% (  מתחילת שנה 12.1% ). מדד ה  Eurostoxx 600 האירופאי עלה ב 13.8% (4.5%-) והניב תשואה עודפת עקב ההטיה של השוק האירופאי לתעשיות מסורתיות, אשר נפלו חזק בזמן המשבר. מדד השווקים המתעוררים עלה ב 9.3% (10.2%), כאשר מדינות שמוטות לשוק הסחורות, כגון ברזיל ורוסיה, עלו בצורה המרשימה ביותר.

 

מבחינה סקטוריאלית חלה מגמה מובהקת של ריצה לסיכון. הסקטורים המחזוריים הניבו תשואות עודפות, בהובלת סקטור האנרגיה, הפיננסים והתעשייה. גם סקטור הטכנולוגיה הניב תשואה עודפת מתונה על המדד הראשי והמשיך בראלי הממושך שלו (עליה של 34% מתחילת השנה). מנגד, הסקטורים הדפנסיביים של תשתיות, נדל”ן וצריכה בסיסית הניבו תשואת חסר.

גם השוק המקומי הצטרף לחגיגה כאשר מדד ת”א 125 עולה ב 10.1% אך עדיין מצוי בטריטוריה שלילית לשנה זו (6.4% -).

 

מדדי האגח הקונצרני עלו בשיעור חד של כ 2% בממוצע וסגרו למעשה את הירידות מתחילת השנה.

מה שאמור היה להיות האירוע המשמעותי ביותר החודש הינו כמובן הבחירות בארה”ב. השוק חשש מאוד מתוצאה צמודה שתביא למאבקים ממושכים בבית המשפט העליון עד אשר תושג הכרעה, דבר שבא לידי ביטוי בעצבנות ועליה חדה בתנודתיות בימים שלפני מועד הבחירות. (מדד הפחד הגיע ערב הבחירות לרמה חריגה של 40 ואילו בסיומו של החודש ירד לאזור 20, לא רחוק מהרמות הממוצעות).

 

 

 

 

מהרגע שנסגרו הקלפיות והחלו להתפרסם התוצאות, נראה היה בהתחלה שזהו התרחיש שאליו אנו הולכים. למרות זאת, החוזים עלו בחדות והשוק הפגין אופטימיות רבה מאוד, גם בשעות בהן תוצאות הבחירות היו מעורפלות. שוב קיבלנו הוכחה, בפעם המי יודע כמה, שאסור לנסות להתחכם יותר מדי על רקע אירועים פוליטיים. בכל מקרה, לאחר יום-יומיים התמונה הפכה לברורה יותר והדרך של ביידן לבית הלבן נראתה וודאית, גם אם טראמפ עדיין מסרב להזמין הובלה לפינוי חפציו מהחדר הסגלגל ולשלוח ברכות חמות ליריבו. מבחינת השוק, הטריגר המרכזי לעליות המרשימות והירידה בתנודתיות מיד לאחר הבחירות לא היה בהכרח ניצחונו של ביידן, אלא הישמרותו הצפויה של הפיצול בקונגרס. הציבור האמריקאי אכן הצביע בבחירות נגד טראמפ, על אף שהפער היה קטן בהרבה מהסקרים. אולם הציבור ממש לא הצביע נגד המפלגה הרפובליקנית או בעד מדיניות פרוגרסיבית מרחיקת לכת של הדמוקרטים. בניגוד לציפיות, הרפובליקנים צפויים לשמור על הרוב בסנאט ובנוסף זכו במושבים נוספים בבית הנבחרים על חשבון הדמוקרטים. מצב זה ימנע מהממשל הדמוקרטי החדש להעביר חוקים שיפגעו במגזר העיסקי, כגון העלאות מיסים, פירוק חברות הטכנולוגיה, העלאת שכר המינימום, רפורמות במגזר הבריאות, הקשחת רגולציה ועוד. מבחינת השוק, מה שהיה לא צפוי להיות שונה בהרבה ממה שיהיה, ומכאן הירידה באי הוודאות. החברות שעלו חזק עם התבהרות תמונה זו היו חברות הטכנולוגיה הגדולות, אשר ממש לא צריכות ממשל שיתערב בפעילותן ומבחינתן ממשל כבול הוא הדבר הטוב ביותר שהן יכולות לבקש. הן גם פחות זקוקות לתוכניות פיסקאליות מרחיקות לכת. לקראת סוף החודש קיבלו המשקיעים ידיעה נוספת שאהבו, בדמות מינויה של ג’נט יילן, הנגידה הקודמת של הבנק המרכזי, לשרת האוצר- מינוי שמסיר את החשש למדיניות כלכלית קיצונית מצד הממשל.

 

האירוע שבפועל היה המשמעותי ביותר החודש הינו ההתקדמות המרשימה של מספר חברות בניסויים של החיסון לקורונה. תזכורת קצרה – בתחילת השנה, כשחברות רק החלו בתהליך לקראת פיתוח החיסון, דובר על בין 12-18 חודשים במקרה הטוב, עד אשר ניתן יהיה לייצר חיסון מאושר בפועל. הערכות אילו, על בסיס ניסיון העבר, הוצגו על ידי לא מעט מומחים כשאפתניות מדי. כפי שהדברים נראים כעת, הפצה של החיסונים הראשונים יכולה להתבצע עוד לפני סוף השנה, כאשר במחצית השנייה של 2021 צפויה הפצה בהיקפים נרחבים מאוד במקומות רבים בעולם. הקידמה הטכנולוגית, שאנו מדברים עליה כל כך הרבה השנה, באה לידי ביטוי ביתר שאת גם בתחום הרפואה. אם בעבר נדרשו שנים רבות לתהליך של פיתוח חיסון ועד הפצתו, אנו עדים להאצה מרשימה מאוד בתהליך זה. הטכנולוגיה החדשה בה פיתחו מודרנה ופייזר את החיסון צפויה להאיץ עוד יותר פיתוח עתידי של חיסונים למחלות נוספות על בסיס טכנולוגיה זו. בימים אילו, מקומות רבים בעולם ממשיכים עדיין להתמודד עם עליה בתחלואה והטלת סגרים, אשר פוגעים בפעילות הכלכלית. אולם התוצאות המרשימות שפורסמו לגבי החיסון מקרבות אותנו אל “האור בקצה המנהרה”, מה שמאפשר לשוק להכיל את ההידרדרות הנקודתית מתוך הנחה שהמפנה קרוב מאוד. כך למשל, חווינו עליות מרשימות מאוד באירופה החודש, על אף ההידרדרות בנתונים הכלכליים והאפשרות שברבעון הרביעי כלכלת גוש האירו תתכווץ שוב.

החדשות לגבי החיסונים השכיחו מהר מאוד עבור המשקיעים את הבחירות, והביאו לרוטציה חדה ומהירה ממניות הטכנולוגיה והצמיחה למניות הענפים המסורתיים שנפגעו במשבר, כגון אנרגיה, תעופה, פיננסים וכו’. כמו כל דבר השנה, השינויים נעשים מהר מאוד וקיצוני מאוד. התגובה הראשונית הביאה לירידות רוחביות בכל תחומי הטכנולוגיה והחדשנות, גם במקומות שאין שום סיבה שהתקדמותם המואצת שלהם תיעצר עקב חזרה לשגרה כזו או אחרת. פלטפורמות חדשניות רבות הגיעו מהר מאוד השנה לשיעורי חשיפה ואימוץ שמהווים נקודת מפנה ממנה בד”כ לא חוזרים אחורה. שירותים כגון תשלומים דיגיטליים, רפואה דיגיטלית, פלטפורמות ענן ועוד ימשיכו ליהנות מאימוץ הולך וגובר במידה והם מייעלים, מוזילים ומפשטים תהליכים. לאחר מספר ימים המשקיעים ניצלו את ההזדמנויות שנוצרו במניות הצמיחה עקב הרוטציה, והעליות חזרו להיות רוחביות יותר.

 

 

 

 

למעשה ,השווקים השלימו בשנה תנודתית זו תבנית V – ירידה חדה ולאחריה התאוששות חדה והגעה לשיאים חדשים . ברצוננו להדגיש שוב את נושא התזמון בו נגענו פעמים רבות בעבר. משקיעים שבחרו לצאת במהלך חודש מרץ מהשווקים “עד יעבור זעם” וחוזרים אליו כעת אחרי מציאת החיסון קיבעו למעשה הפסד בסדר גודל של 3 שנות תשואה ממוצעות בשוק ההון !! חשוב תמיד לזכור שהפחתת רכיבי סיכון ובוודאי יציאה גורפת מהשוק בזמן ירידות חדות, כשהשווקים משקפים בעיקר פחד לא רציונלי, מביאה לנזק בלתי הפיך להשגת יעדי התשואה ארוכי הטווח. הורדה מדודה ושקולה של רכיבי סיכון ראוי שתעשה דווקא בתקופות בהם רמת אי הוודאות נמוכה ובזמן שהשווקים משקפים שאננות ובטחון עצמי מופרז. בתקופות אלו (לדוגמא סוף 2017 – לאחר שנה של מהלך עליות רציף ללא כל תיקןן)

פרמיית הסיכון המגולמת במחירי ני”ע נמוכה ואינה מהווה “כרית בטחון” מספקת לשיבוש עתידי אפשרי. במידה ומהלך העליות האחרון ימשך ברציפות לתוך 2021 יתכן שנגיע לסביבה כזו בה כדאי לגלות זהירות יתר. בכל מקרה – כפי שמרביתכם כבר מכירים, אסטרטגיות ההשקעות מכילות רכיב משמעותי של מוצרי השקעה בעלי מתאם נמוך לשווקים ואלה מאפשרים השגת תשואה לאורך זמן בתנודתיות פחותה.

 

זיו מוסקוביץ

אסטרטג השקעות

אולימפוס אסטרטגיה פיננסית