ינואר: “מרד הסוחרים הצעירים” מטלטל את השוק

ינואר: “מרד הסוחרים הצעירים” מטלטל את השוק

שנת 2021 התחילה במגמה דומה לזו בה הסתיימה השנה שחלפה. אישורי החיסונים בנובמבר הקודם העבירו את השווקים למצב של  RISK ON- המשקיעים המשיכו להסיט כספים לכיוון המניות הקטנות והמחזוריות ולהעדיפן על פני המניות הגדולות. מגמה זו קיבלה חיזוק עם היוודע תוצאות הבחירות החוזרות בג’ורג’יה לסנאט. הדמוקרטים הפתיעו וזכו בשני המושבים הנוספים, מה שסלל את הדרך לשליטה מוחלטת, גם אם ביתרון דחוק, בכל זרועות השלטון. שליטה זו צפויה להקל מאוד על הממשל החדש ליישם תוכניות תמריצים נדיבות מאוד בהן הוא מעוניין. השוק לא איחר להגיב ונהר למניות מתעשיות אשר צפויות ליהנות מהשקה של תוכניות פיסקאליות רחבות היקף (כ 2000 מיליארד דולר) בתחומים של אנרגיה ירוקה, תשתיות פיזיות, בריאות ועוד. הצפי להגדלת התמריצים הביא גם לעלייה בתשואות האג”חים וציפיות האינפלציה, אשר בתורן היטיבו גם עם מניות הבנקים. כמו כן, הצפי להמשך מתן מענקים נדיבים לאזרחים הקפיץ גם מניות רבות מתחום הצריכה. מצד  שני, מניות הטכנולוגיה הגדולות פיגרו מאחור עקב חשש להקשחה רגולטורית והעלאת מיסי חברות.

החודש התנודתי, אשר ברובו שהו המדדים בטריטוריה חיובית, הסתיים לבסוף במגמה שלילית קלה במרבית מדדי חו”ל המובילים. מדד ה S&P 500 ירד ב 1.1% ומדד ה Eurostoxx 600 האירופאי ירד ב 0.8%. מדד השווקים המתעוררים בלט לטובה עם עליה של 3%, בעיקר בהובלת שווקי מזרח אסיה וכניסת כספים נאה למדדים אלו.

חוסר היציבות של השוק לקראת סוף החודש יצר שונות גבוהה מאוד בין הסקטורים בינואר. סקטור האנרגיה סיים כסקטור המוביל, בעיקר עקב עליות חדות שחלו בו בתחילת החודש במקביל להתאוששות מחירי הנפט והגז. בנוסף בלטו לטובה סקטור הפארמה והנדל”ן. הסקטור שבלט לשלילה הינו צריכה בסיסית, בהיותו סקטור דפנסיבי.

המומנטום החיובי לכיוון המניות הקטנות בחודשים האחרונים הפך לקונצנזוס גם בקרב המלצות גופי ההשקעות המובילים בעולם. רובם ככולם מדגישים את האטרקטיביות של מניות קטנות ומחזוריות עקב תמחור נוח וצפי להתאוששות עם החזרה לפעילות נורמאלית. מדד הראסל 2000, המהווה מעין בנצ’מרק למניות קטנות בארה”ב, לא רק שעבר לתשואה עודפת מול ה S&P 500 בשנת 2020, אלא שבמהלך ינואר כבר סגר את כל הפער בהסתכלות של 5 שנים אחורה. לכן המהלך הפשוט של רוטציה בין המדדים הראשיים כבר די קרוב למיצוי ומי שמעוניין לחפש הזדמנויות במניות קטנות יצטרך לעבוד קשה יותר.

גם השוק המקומי, שבסבל מתשואת חסר ב 2020 (ירידה של 3.1% לעומת עליה של 14.4% במדד המניות העולמי) צמצם פערים החודש וסיים בעליה נאה של 3.6%. אפיק אג”ח החברות נהנה גם הוא מהסנטימנט החיובי ועלה 0.56%.

 

במהלך סיכום שנת 2020 ציינו שאחד התהליכים שהתעצם בתקופת משבר הקורונה הינו כניסתם של משקיעים מדור חדש לשוק ההון, אשר נוהרים באמצעות פלטפורמות מסחר חדשות בעיקר לחברות מתחומי הטכנולוגיה והחדשנות, תוך דפוסי השקעה שונים מאילו של המשקיעים הוותיקים. אמנם למדנו שאנו חיים בתקופה בה דברים קורים מהר ובקיצוניות, אולם לא שיערנו שכבר בחודש הראשון של 2021 משקיעים אילו יבצעו את אחד המהלכים ההזויים ביותר שידעו זקני וול סטריט לדורותיהם. חבורה של אלפי משקיעים צעירים התאגדה ברשת החברתית Reddit, תוך הקרבה של אלפי דולרים מכספם האישי, על מנת לנפח מניה של חברה על סף פשיטת רגל במטרה להפיל את ה”אויב” הגדול ביותר שידעה האנושות – שורטיסטים בקרנות הגידור. בנימה רצינית יותר, לא ניתן להתעלם מהאפקט החריג שהדבר יצר על השוק, בעיקר עקב החשיפה התקשורתית שהאירוע קיבל. “מדד הפחד” – ה VIX, טס לרמות שהתקרבו כבר ל 40, רמות שבד”כ מאפיינות משברים ומימושים חדים בהרבה בשוק. כמו כן, ביום רביעי האחרון של החודש נרשם מחזור שיא במספר המניות שנסחרו בארה”ב ביום בודד. כל המגמות שאפיינו את השוק במהלך מרבית החודש התנדפו בתוך ימי מסחר בודדים. במהלך פברואר נבין האם מדובר באירוע שיתגלגל לתרחיש רציני יותר, או מהלך קצר שייזכר כ”מתיחה” שהפילה מספר שורטיסטים בשוק. לא ברור כמה שחקנים באמת השתתפו במשחק הזה וכמה כסף נשפך לצורך שימור הניפוח של מניית Gamestop במשך מספר ימי מסחר (מ 20$ למעל 400$), אולם יש לקחת בחשבון שמדובר במהלך ראשוני שאף אחד לא צפה, שנעשה על מניה של חברה קטנה עם היקף חריג מאוד של יתרות שורט. מהלך דומה נוסף על חברה לגיטימית בשווי גבוה יותר ידרוש שיתוף פעולה רחב היקף בהרבה, תוך נכונות להקריב סכומים גבוהים בהרבה מצד אותם “לוחמי צדק” ולכן לא ברור כמה המניפולציה הזו באמת יכולה להפוך לטרנד מתמשך. גם אם נניח שלשחקנים אילו יש תחמושת להמשיך במסע הנקמה האידאולוגי שלהם, סביר מאוד להניח שהם יפגשו מהר מאוד בשחקנים שבאמת אין להם סיכוי נגדם בשלב זה – הרגולטורים וראשי המערכת הפיננסית. לאחר שנה של הזרמת טריליוני דולרים בתוכניות פיסקאליות ומוניטאריות לבלימת ההידרדרות הכלכלית והבטחת היציבות של המערכת הפיננסית, ראשי המערכת לא יתנו למריצי מניות ברשתות חברתיות להיות אילו שיצליחו לערער את ההתנהלות התקינה של השווקים הפיננסיים בעת הזו.

בעת כתיבת שורות אלו, לאחר שני ימי המסחר הראשונים של פברואר, קרסה מניית Gamestop והתקרבה חזרה למחיר כלכלי יותר ובעקבותיה עוד מספר מניות שהתנפחו עקב המניפולציה.

אירוע נוסף שראוי לציון החודש הוא ההודעה הדרמטית של בנק ישראל על הרחבת תכנית רכישת הדולרים שלו. בניסיון לבלום את הייסוף המתמשך של השקל ביחס לדולר וסל המטבעות – הבהיר הבנק שבכוונתו לרכוש בשנת 2021 כ 30 מיליארד דולר כנגד שקלים וזאת לעומת 21 מיליארד בשנה החולפת. העלייה נועדה לנטרל את השפעת תנועות ההון הגדולות הנכנסות לארץ ,בעיקר להשקעה בתחום ההיי טק (הערכות מדברות על כ 10 מיליארד דולר שנכנסו ב 2020 לתחום לעומת 7 מיליארד דולר בשנת 2019).

ההודעה ציננה משמעותית את תנועות ההון הספקולנטי, שתרמו בחודשים האחרונים להאצת מגמת הייסוף, והביאה להיפוך מגמה בשער החליפין שנשק כבר ל 3.11 ונסחר כעת באזור 3.30.

בהזדמנות זו חשוב להזכיר נקודה חשובה הנוגעת לשערי החליפין ולהשקעות דולריות.

מאז ומעולם  ישנו מתאם הפוך מובהק בין התנהגות השווקים ויחס המשקיעים אל סיכון ובין חוזקו של הדולר בעולם. בהיותו מטבע הרזרבה העולמי ובעל נזילות גבוהה משמעותית מכל מטבע אחר – הדולר מתחזק כל אימת שהפחד אוחז בשווקים והם נסחרים בירידות משמעותיות. לאחר שהשווקים נרגעים וחוזרים להיסחר במגמה חיובית, הדולר נוטה לאבד מערכו ביחס למרבית המטבעות ובמיוחד מטבעות השווקים המתעוררים. נזכיר, שבשיאה של הפאניקה בשווקים עקב משבר הקורונה (18.3.20 – היום בו מדד הפחד VIX  נסחר ברמות שיא של 80 והמדדים המובילים השלימו צניחה של מעל 30% ביחס לתחילת השנה) הגיע שער הדולר לרמה של 3.88. הרגיעה ההדרגתית שחלה מאז בשווקים, וביתר שאת מאישורי החיסונים בנובמבר, הביאה כאמור לייסוף מתמשך.

מסיבה זו , קיומו של רכיב דולרי בתמהיל ההשקעות מהווה בלם טבעי בעת תקופות של חוסר ודאות, בוודאי למי שמודד את ביצועי סך התמהיל במונחים שקליים. זאת בנוסף לעובדה הפשוטה שקיים היצע ומגוון רחב הרבה יותר של השקעות דולריות ביחס לכל מטבע אחר.

זיו מוסקוביץ

אסטרטג השקעות