ינואר: ירידות חדות במניות הטכנולוגיה

ינואר: ירידות חדות במניות הטכנולוגיה

חודש תנודתי מאוד הסתיים בירידות שערים במרבית מדדי המניות העיקריים, אשר התמתנו לקראת סופו. מדד ה S&P 500  האמריקאי ירד ב 5.3%, על רקע החשש מעליות ריבית אגרסיביות בהמשך השנה ע”י הבנק המרכזי. במהלך החודש השלים המדד ירידה של למעלה מ  10%. מדד הנאסד”ק עתיר חברות הטכנולוגיה סבל מירידה חדה של 9% (14% בשיא הירידות טרם ההתאוששת בימים האחרונים). מדד ה Eurostoxx 600 האירופאי ירד באופן מתון יותר של  3.8% ואילו מדד השווקים המתעוררים השיל 1.9% בלבד, בהובלת ברזיל והודו והתאוששות מניות האינטרנט הסיניות שנחבטו קשות בשנה שעברה. השוק המקומי המשיך להפגין חוזק יחסי ומדד ת”א 125 סיים בירידה קלה יחסית של 1.5%. ברמה הענפית, סקטור האנרגיה בלט מעל כל השאר, והיה היחיד שעלה עקב הזינוק החד במחירי הנפט. בנוסף לכך, סקטורים של מניות ערך ו”כלכלה ישנה” ירדו באופן מתון יותר. גם סקטור הנדל”ן בלט לרעה על רקע התגברות הציפיות להעלאות ריבית.

התנודתיות החריגה החודש באה לידי ביטוי גם בשוק האג”ח. אג”חים בדירוג השקעה ירדו ב 1.9% ואילו אג”חים בדירוג נמוך HY ירדו ב 2.9%. מדדי התל בונד המקומיים ירדו בכ 1.7% בממוצע.

עליית התשואות החדה בארה”ב והצפי למדיניות ניצית של ה FED הובילו להתחזקות הדולר מול סל המטבעות העולמי ב 0.9% בינואר. הדולר התחזק מול כל המטבעות המובילים של השווקים המפותחים ואפילו השקל נחלש לעומתו ב 2.3% וסיים בשער של 3.18. כפי שהסברנו בעבר – בתקופות של אי ודאות הדולר נוטה להתחזק בהיותו מטבע הרזרבה העולמי ולפיכך ממתן את הירידה של תיקי השקעות הנמדדים שקלית.

תיקון חד במניות חברות הצמיחה

מאמצע 2020 ועד סוף 2021 נהנו השווקים מרוח גבית של ריבית אפסית ונזילות גבוהה. משבר הקורונה שפרץ בפברואר 20 הביא לירידה חדה בפעילות הכלכלית בכל רחבי העולם ולתגובה יוצאת דופן של הבנקים המרכזיים והממשלות. בנוסף להורדות ריבית חדות , הוזרמו לשווקים למעלה מ 8000 מיליארד דולר שיצרו נחשול אדיר של נזילות שסייע להתאוששות חדה ומהירה של שוקי ההון. המרוויחים העיקריים מנזילות זו היו חברות הצמיחה והטכנולוגיה שנהנו מזרימת הון אדירה וטיפסו בשיעורים חדים ויוצאי דופן שהזכירו את הבועה בראשית המילניום. העלייה הממשית בשיעורי האינפלציה בשנה החולפת, עם חזרת הכלכלות לפעילות מלאה, מעמידה את הבנקים המרכזיים במצב בו הם צריכים לטפל בבעיה ישנה שלא היתה על סדר היום בעשור החולף. במצב עניינים זה , העלאות ריבית וצמצום הנזילות העודפת בשווקים הן צו השעה – והרוח הגבית של נזילות גבוהה הופכת לרוח חזיתית של מדיניות מוניטרית מצמצמת. היפוך מגמה זה מביא לתיקון חד במניותיהן של חברות הטכנולוגיה ומזכיר למי ששכח שתמיד מתקיים יחס ישיר בין שיעור העלייה במחירו של נכס כלכלי לבין רמת הסיכון הגלומה בו.

התרשים למטה מדגים עניין זה באופן חד משמעי. הוא מציג את שיעור השינוי בשנתיים החולפות של שתי השקעות מניתיות בעלי אופי שונה. הראשונה, בורוד, היא קרן ARK שמנוהלת ע”י קתי ווד  ומתמקדת בהשקעות בחברות טכנולוגיה חדשניות שצומחות במהירות אך רחוקות, במרבית המקרים, מספר שנים מרווחיות תפעולית יציבה. ניתן לראות איך הקרן “טסה” בחדות מעלה בתקופה שראשיתה באפריל 20 והופכת את מנהלת הקרן לכוכבת מבוקשת. מנובמבר 21 המגמה מתהפכת (במקביל לשיח המתגבר על העלאות ריבית צפויות) ומאז הקרן השלימה ירידה של 60% ביחס לרמת השיא !

במקביל, הקו הכחול משקף את שיעור השינוי בערך מניית ברקשייר – האת’אווי , חברת האחזקות בניהולו של וורן באפט. חברה זו משופעת באחזקות של חברות ערך יציבות ותזרימיות כגון בנקים, חברות ביטוח, מזון וצריכה. מניותיהן של חברות “משעממות” אלו נסחרות בתנודתיות נמוכה בהרבה מחברות הצמיחה אך מייצרות ערך יציב למחזיקים בהן. בניגוד לצניחה החדה במחירן של מניות הצמיחה – מניות חברות הערך שמרו על יציבות מרשימה בחודשים האחרונים ובסכימה של השנתיים האחרונות הניבו תשואה דומה אך בתנודתיות נמוכה משמעותית.

 

רמות פחד גבוהות בשווקים מצביעות על הזדמנות

מי שעוקב אחר הסקירות שלנו, אולי זוכר שמעת לעת אנו חוזרים למדד הסנטימנט של איגוד המשקיעים הפרטיים בארה”ב AAII)). מדי שבוע משנת 1987 מתבקשים עשרות אלפי החברים באיגוד לחוות את דעתם על כיוון השווקים בחצי שנה הקרובה באחת מ 3 אפשרויות: 1. שורי (bullish) – מצפה לעלייה של השוק בחצי שנה הקרובה. 2. נייטרלי (neutral) – מצפה לשוק יציב בתקופה זו. 3. דובי (bearish) – מצפה לשוק יורד. הממוצע ההיסטורי ב 34 שנות הסקר הוא 38% שוריים, 32% נייטרלים ו 30% דוביים. בסקר מהשבוע החולף שיעור הדובים עמד על 53% לעומת 23% שורים בלבד – הפרש של 30%.

כפי שהסברנו בעבר, קריאות קיצון של הסקר, כלומר הפרש חריג של למעלה מ 25% לטובת השוריים ביחס לדובים, מעידים על שוק “גרידי” ולוהט בו רמת הסיכון גבוהה והסיכוי להיפוך מגמה ומעבר לירידות גדל. באותו אופן – פער של למעלה מ 25% לטובת הדובים ביחס לשוורים מצביע על שוק רווי בפחד, בד”כ מוגזם ביחס לנסיבות, וכתוצאה מכך על סיכוי גובר לתיקון מעלה. בתרשים המצורף (באדיבות בנק ההשקעות Raymond James) – ניתן לראות שב 4 מקרים בשנים האחרונות (מסומנים בקוי אורך אדומים)  שיעור גבוה של דובים ביחס לשוורים התרחש בסמיכות לנקודות שפל משמעותיות במדד ה    S&P 500   ויצג הזדמנות קניה. בחינה רחבה יותר, מ 30 השנים האחרונות, של המקרים בהם ההפרש לטובת הדובים היה גדול מ 25% – מצביעה על שיעור עליה ממוצע של כ 11% במדד  כ 3 חודשים לאחר קריאת הקיצון. בינתיים, המדד הספיק לעלות כבר 6% מאז הסקר האחרון…

זיו מוסקוביץ

אסטרטג השקעות