יוני בשווקים – חודש מעניין בכל הגזרות (ולא רק בתחום המונדיאל…)

יוני בשווקים – חודש מעניין בכל הגזרות (ולא רק בתחום המונדיאל…)

בארה”ב  – רוחות מלחמת הסחר לא יורדות מסדר היום וביוני הן באות לידי ביטוי ביתר שאת, גם מבחינת השווקים. מבחינת איומים, טראמפ לא בוחל במילים ומוכן לשחק בפינג פונג של איומי המכסים ההדדיים עד הסוף. טראמפ מציג לעולם, ובעיקר לבוחריו, תמונה לפיה כל צמצום בגירעון הסחר הוא ניצחון לארה”ב, גם אם ההשלכות על הפעילות הכלכלית הן שליליות בצורה מובהקת. על השאלה האם טראמפ באמת מאמין למה שהוא משדר רק הוא יכול לענות, וגם זה לא בטוח. הגישה של בתי ההשקעות הגדולים בעולם הינה שזוהי רק טקטיקת ניהול מו”מ מבית טראמפ. תרחיש הבסיס של רובם הינו כי לבסוף הצדדים יגיעו להסכמות, הכלכלה העולמית לא תיפול מרגליה והגלובליזציה טרם הגיעה לקיצה.

 

מניות בחו”ל – מגמת הבריחה מסיכון וההשפעות של איומי מלחמת הסחר המשיכו לתת את הטון בשווקי המניות גם החודש. ארה”ב ממשיכה להפגין יציבות יחסית בתקופה זו כאשר מדד ה S&P 500 עלה ב 0.5% (1.7%), בזמן שמדד ה Eurostoxx 600 ירד 0.6% (0.4%-). מדד השווקים המתעוררים היה המוכה ביותר וירד החודש בחדות ב 4.2% (6.7%-) בעקבות החשש כאמור מהחרפה במלחמת הסחר והידרדרות כלכלית במספר מדינות כגון טורקיה, ארגנטינה וברזיל. ברמת הסקטורים, החודש ניתן היה להבחין במגמה דפנסיבית יותר, וזאת בניגוד לחודש הקודם. צריכה בסיסית, תשתיות ופארמה הניבו תשואה עודפת, כאשר היוצא מן הכלל היה סקטור הצריכה המחזורית שבלט לטובה עקב עליות חדות בתחילת החודש של מניות הצריכה האינטרנטית. הסקטורים החלשים החודש היו בעיקר תעשיה ופיננסים. ביצועי סקטור האנרגיה היו דומים לזה של המדד הכללי, וזאת על אף עליה חדה במחיר הנפט החודש.

 

בישראל – החודש נפתח עם עדכון של השכר הממוצע במשק כשהוא מסכם עליה של 8% בשלושת החודשים האחרונים על רקע הירידה בשיעור דורשי העבודה ועליה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה במשק. באמצע החודש פורסם מדד חודש מאי שהצביע על עלייה של 0.5% בהתאם לממוצע תחזיות האנליסטים (סה”כ אינפלציה מצטברת של 0.5% בשנה החולפת) . בהמשך לכך, החלה להתפתח בשוק עליה קלה בציפיות האינפלציה לשנה הקרובה על רקע התחזקות הדולר מול השקל.

מבחינת שוק ההון המקומי , ההתפתחויות והחדשות הכלכליות של החודש החולף באו לידי ביטוי בעליית תשואות באג”ח הממשלתיות השקליות, במיוחד בארוכות שבהן. מאידך, ירידת תשואות באג”ח הממשלתי הצמוד מדד, במיוחד בטווחים הבינוניים של 2-5 שנים. כלומר, השוק בישראל החל לתמחר העלאות ריבית מהירות יחסית בשנתיים הקרובות. לדברי מנהלי הנבחרת בכדי שתרחיש זה יתממש עלינו לראות התחזקות משמעותית יותר של האינפלציה בשנה הקרובה, אל מעבר לטווח הצפוי ע”י החזאים הכלכליים כיום.

להערכת מנהלי הנבחרת מדובר בסוג של תגובת יתר לחדשות הכלכליות , מבלי שהדבר נתמך בפועל ע”י המדיניות המוצהרת של בנק ישראל ועל סמך תחזיותיו לשנה הקרובה. על-כן, בתיקים המנוהלים המנהלים החליטו להמתין להתפתחויות בשוק ולעקוב אחר שינויי המחיר מידי יום.

 

בכל שאלה אתם מוזמנים לפנות ישירות אליי yair@olympus-fin.co.il

בברכה,

יאיר ספיר