דצמבר: שנה יוצאת דופן מסתיימת באקורד חיובי

דצמבר: שנה יוצאת דופן מסתיימת באקורד חיובי

לאחר רכבת הרים שכללה נפילה חדה בחינם פברואר- מרץ, קיבלנו סיומת נאה מאוד לשנה תנועתית אך מוצלחת למרבית שווקי המניות. מדד ה S&P 500 עלה החודש ב 3.7% (16.3% בסיכום שנתי), על רקע אישור תוכנית התמריצים, תחילת מבצע החיסונים וזרימת כספים נאה לשוק המניות. כאילו שהדגשנו פעמים רבות – מרבית העלייה נגרמה כתוצאה מעלייה חדה של סקטור הטכנולוגיה שעלה בשיעור שנוי שנתי של כ 40% ומהווה שליש משווי השוק המצרפי של המדד. בנטרול סקטור זה – המדד האמריקאי היה מסיים כמעט ללא שינוי. מדד ה יורוסטוקס 600 אירופאי הסתפק בעליה של 2.6% (2% – ב 2020), על רקע הרחבת תוכנית הרכישות של ה ECB וחתימת הסכם סחר בין בריטניה והאיחוד האירופאי. מדד השווקים המתעוררים זינק ב 7.4% (18.4%), בעיקר בהובלת כלכלות מוטות סחורות בין ברזיל ורוסיה. סין והודו מנגד הציגו תשואות חסר החודש.

מבחינה סקטוריאלית חלה ככלל המשך מגמת Risk On, בדומה לחודש הקודם. השוק הובל הן ע”י סקטור הפיננסים והאנרגיה המחזוריים, עוד ע”י סקטור הטכנולוגיה. הסקטורים הדפנסיביים הניבו תשואות חסר, תוך תשתיות, נדל”ן וצריכה בסיסית.

גם השוק המקומי המשיך במגמת ההתאוששות אך עדיין סיים את השנה בטריטוריה שלילית:

מדד ת”א 125 עלה החודש ב 3.6% אך סיים את השנה בירידה של 3%. מדד אגח החברות המדורג תל בונד 60 סיים בירידה מינורית של 0.1%.

 

 

כיאה לסוף שנה, חודש דצמבר התאפיין במספר “פינות” שנסגרו לקראת השנה החדשה הבאה עלינו לטובה. לאחר שבועות רבים בהן הפוליטיקה גברה על הרצון לפעול, הושג הסכם בארה”ב לגבי חבילת חילוץ נוסף לכלכלה. עקב הקושי לגשר על פערי האינטרסים הפוליטיים, החבילה הינה מצומצמת מזו ששני הצדדים תכננו להעביר על פי התוכניות המקוריות שלהם, וכוללת גם את המהפך המהישי של דמי אבטלה וסיוע לעסקים קטנים. הנשיא הנבחר ביידן כבר הודיע שבכוונתו להעביר תוכניות סיוע נוסף בהמשך. עוד שנסגרה החודש הינה החתימה ברגע האחרון על הסכם סחר בין בריטניה לאיחוד האירופי. לאחר מכן תקופה ארוכה כשבריטניה הצביעה על היציאה מהאיחוד, ההצלחהה התקבלה בהלם ויצרה לא מעט זעזועים בעולם ובשווקי ההון. בשנה נורמלית, סיום הסיפור והחתימה על ההסכם היו ראויים לקצת יותר תשומת לב של המשקיעים מכמה כמה כותרות חביבות בעיתון ומספר ימים תנועתיים בפאונד הבריטי. אולם התקופה בה אנו חיים אינה תקופה נורמלית, בלשון המעטה, ועל כן השווקים הרבה פחות מתרגשים מאירועים מסוגלים זה. הפינה האחרונה והחשובה מכולן שנסגרה הינה כמובן תחילת מבצע החיסונים במספר מדינות בעולם, אשר מפיחים תקווה שבקרוב נזכה לחזור לחיים נורמאליים ושגל הסגרים הנוכחי היה האחרון שנחווה.

על אף התקוות לחזרה לנורמאלית, עקב תחילת מבצעי החיסונים, שוק המניות מסרב עדיין להתנתק מההשקעות הטרנדיות שלי היו אותו לאורך השנה. מניות מתחומי מחשוב הענן, סייבר, גיימינג ועוד, אשר מזוהות עם מגמות הריחוק החברתי והעבודה מהבית, המשיכו להראות ביצועים מרשימים לאורך מרבית החודש. מצד אחד, אנו חווים לאחרונה סגרים ומגבלות על הפעילות העיסקית באירופה וארה”ב, מה שלכאורה אמור להטיב עם מגמות הריחוק החברתי. מצד שני, הפצת החיסונים בעולם מקרבת אותנו לסוף עידן הסגרים, וגם כן היינו מצפים מהמשקיעים להסתכל קדימה ל 2021 ולהמשיך ברוטציה לכיוון המניות. המחזוריות החבוטות מתחומים תוך פיננסים, נדל”ן מסחרי, תיירות, תעופה וכו ‘. דצמבר התאפיין בזרימה נאה מאוד של כספים לקרנות ו ETF ים מנייתיים בעולם, מה שיכול להסביר את העליונות הרוחביות בשוק, ולא עליות של סקטורים מסויימים על חשבון אחרים. אולם ישנו הסבר נוסף יכול להילקח בחשבון. אחד התהליכים שמשבר הקורונה צפוי להאיץ, הוא טביעת האצבע של “משקיעי הדור החדש” בשוק ההון. בין אם משקיעים אילו נוהרים לפלטפורמות מסחר עצמאיות תוך רובינהוד, או לגופים ומכשירי השקעה שמתמחים בהשקעות בחדשנות, טביעת האצבע שלהם בהחלט כבר לא זניחה. זה דור שמשקיע בתחומים וחברות שהוא מכיר, מבין ומעריך את החדשנות והתועלת שהמוצרים והשירותים שלהן מספקים. אומר בחברות מתחומי הדיגיטציה השונים, אנרגיה ירוקה, רכבים חשמליים, רפואה חדשנית ועוד. משקיעים אילו פחות אובססיביים לגבי תוצאות של הרבעון הקרוב או זה שאחריו, ואפילו נוטים לחוש טינה לאובססיה זו. התמחור היחסי הגבוה של החברות לא מרתיע רבים מהם. הם עדיין יעדיפו להשקיע בתחומים המתאפיינים בחדשנות וסביבתיות, על פני תחומים מסורתיים ומיושנים. זה דור שמשקיע בתחומים וחברות שהוא מכיר, מבין ומעריך את החדשנות והתועלת שהמוצרים והשירותים שלהן מספקים. אומר בחברות מתחומי הדיגיטציה השונים, אנרגיה ירוקה, רכבים חשמליים, רפואה חדשנית ועוד. משקיעים אילו פחות אובססיביים לגבי תוצאות של הרבעון הקרוב או זה שאחריו, ואפילו נוטים לחוש טינה לאובססיה זו. התמחור היחסי הגבוה של החברות לא מרתיע רבים מהם. הם עדיין יעדיפו להשקיע בתחומים המתאפיינים בחדשנות וסביבתיות, על פני תחומים מסורתיים ומיושנים. זה דור שמשקיע בתחומים וחברות שהוא מכיר, מבין ומעריך את החדשנות והתועלת שהמוצרים והשירותים שלהן מספקים. אומר בחברות מתחומי הדיגיטציה השונים, אנרגיה ירוקה, רכבים חשמליים, רפואה חדשנית ועוד. משקיעים אילו פחות אובססיביים לגבי תוצאות של הרבעון הקרוב או זה שאחריו, ואפילו נוטים לחוש טינה לאובססיה זו. התמחור היחסי הגבוה של החברות לא מרתיע רבים מהם. הם עדיין יעדיפו להשקיע בתחומים המתאפיינים בחדשנות וסביבתיות, על פני תחומים מסורתיים ומיושנים.

אי אפשר כמובן להימנע מכמה משפטים לסיכום השנה שהייתה. אין הרבה שנים שזוכות להפוך להיסטוריה עוד טרם סיומן, ואין ספק ש 2020 היא אחת כזו. הייחודיות של שנה זו בראייה היסטורית אינה בהכרח המגיפה העולמית, דבר שהעולם חווה כבר מספר פעמים בעבר. הייחודיות באה לידי ביטוי בשני אופנים. קודם כל, השיתוק הקיצוני וחסר התקדים של הפעילות הכלכלית בכל העולם, אשר הביא לצניחה רבעונית חדה בשיעורים שלא נראו בעבר. הסגירה של מאות מיליוני אנשים בבתיהם וכפיה על ריחוק חברתי הינה סיטואציה שאף אדם ומדינה לא חוו לפני כן באופן אישי. מצד שני, ההסתגלות המהירה של העולם למציאות זו הינה חסרת תקדים לא פחות. מהפכת באינטרנט והדיגיטציה, שהחלה להתהוות באמצע שנות ה 90, אפשר בימינו התאמה מהירה של יחידים, עסקים ומילים למציאות הסגרים. התאמה מהירה זו העניקה לרבים בעולם יכול להמשיך להמשיך לתפקד באופן כזה או אחר, הרבה מעבר למה שיכול להתאפשר לפני מספר שנים. עסקים המשיכו לעבוד, כשעובדיהם יושבים בפיג ‘ מה וכפכפים בבית. צרכנים המשיכו לצרוך דרך פלטפורמות ה אונליין, הם מוצרי צריכה פיזיים משתמשים שירותים בין חינוך, רפואה ועוד. נוסף על כך, היכולת לשווק נכון שה- FDA סלל מסלול מהיר לאישור החיסונים עבור החברות, אולם העובדה שמספר חברות שונות ובלתי תלויות הצליחו מראה שיעורי הצלחה מרשימים בת דרך הסופי של הניסוי בהחלט מעודדת.

ישנן מספר נקודות אשר כבר היום לא יכול להניח בסבירות גבוהה שישפיעו על כיוון הכלכלה ההולמית וההשוואה השווקים שהתקבלו. הראשון כמובן הינה האצת תהליכי אימוץ של פלטפורמות טכנולוגיות וחדשניות, אשר כולם (כולל אנחנו) כבר הרחיבו וחפרו עליה מספיק לאורך השנה, ולכן אין הרבה מה להוסיף על כך. מגמה נוספת שדנו בה האחרון, וקיבלה אשרור חזק השנה, הינה והמהירות והקיצוניות בה השוק מתנהל ומגיב לאירועים. ראינו זאת קורה לאחר הברקזיט, ואז בסוף 2018 והתיקון המהיר ב 2019. במהלך פברואר-מרץ השנה חווינו כבר את הירידה המהירה ביותר אי פעם במדד ה S&P 500 משיא לתחתית של שוק דובי, אשר לוותה בחזרה המהירה ביותר לשיא חדש. אחת הסיבות לקיצוניות זו הינה הריביות האפסיות והשליליות בעולם, אשר הופכות את הפחד לפספס עליות (פחד להחמיץ) לקיצוני כמעט כמו הפחד מירידות והפסדים. זוהי תבנית התנהגות שמנוגדת להתנהלות של משקיעים שהורגלנו אליה. בנוסף לכך יש לציין את התדירות ההולכת וגוברת של אירועים ואלמנטים שאינם מתישבים עם תחזיות המבוססות על תבניות היסטוריות. הבחירה של טראמפ ב 2016, ריביות שליליות, נפט במחיר שלילי, היקפי חוב אסטרונומרים, האצה של תהליכים טכנולוגיים משבשים ((Disruptive Innovations, קורונה ועוד. אירועים בלתי צפויים הם שכמובן מייצר תהליכים שמביאים לשינויי שינוי משמעותי בעולם, וכתוצאה מכך גם לתגובות קיצונה שוק ההון. ככל שהבלתי צפוי תדיר יותר, כך יש לראות שתגובות קיצוניות בשוק יהיו שכיחות יותר גם בהמשך.לכן כל ניסיון לתזמן פעולות ולחשוב שניתן לחזות באופן מוחלט מהימן איך ומתי השוק יגיב, הוא מתכון לכישלון כמעט וודאי.

מגמה הוסיפה שהתעצמה במשבר הינה התגובה המהפכה של בנקים מרכזיים וממשלות, שהיו מוכנים בהתחלה להזמין כל סכום שיתבקים על מנת לרכוש את המכה הכלכלית ולייצב את השווקים .בסיכום שנתי – הבנקים המרכזיים הזרימו סכום חסר תקדים של 7 טריליון דולר – המשבר הפיננסי העולמי ב 2008. ההשלכות של צעדים אילו שונים הבאות תלויות בעיקר בשאלה האם הדבר יוביל לאינפלציה מתמשכת או לא. הצעדים שננקטו לאחר המשבר של 2008 השאירו את מרבית הכסף במערכת הפיננסית, ולא הגיע לידי הצרכן. ביחד עם השלכות הגלובליזציה והקידמה הטכנולוגית, צעדים אילו לא רק שלא הביאו לאינפלציה, אלא שהאינפלציה המשיכה במגמת ירידה לאורך השנים. הפעם כסף רב הגיע ישירות לידי הצרכנים, ובהיקפים משמעותיים. מנגד, השינויים הטכנולוגיה ממשיכים להאיץ ולתרום לייעול תהליכים והוזלת עלויות. משמעות ולא תחול אינפלציה שתתבסס מעל היעד לתקופה ממושכת, יש להניח שבשברבר הבא התגובה המוניטארית, והפיסקאלית אם תידרש, תגיע מהר ובכל סכום נדרש. בפרט ותחול עליה באינפלציה, באופן שיחייב תגובה, יצטרכו קובעי המדיניות גם הפעם למצוא צעדים מחוץ לספרי הלימוד. רמת החוב העולמית, שונה לאחר ההרחבות המאסיביות השנה, לא הופכת למערכת הכלכלית לתפקד עם שיעורי ריבית גבוהים לאורך זמן מהרמות הנמוכות של היום.

שונה יותר, שככל הנראה השפעותיו יורגשו ההמשך הקרובות, הוא ההאצה בדומיננטיות העולמית של סין בפרט, וגוש אסיה פאסיפיק בכלל, בעקבות המשבר. הפולין היעיל של מדינות אסיה פאסיפיק בבלימת הקורונה (והשנוי במחלוקת של סין) יביא כך שמועות אילו יהיו הראשונות לחזור לרמת התוצר טרום המשבר כבר בתקופה הקרובה. החזרה המהירה של סין לרמת התוצר והפעילות טרום המשבר תאיץ עוד יותר את הצמצום פערי גובה התוצר בינה לכל ארה”ב ותגדיל עוד יותר את החלקה בתוצר העולמי השוטף בכל שנה ושנה. מצטנן “. מעתה השווקים והכלכלה העולמית יהיו רגישים מאוד גם ל”התעטשות” של סין. סין מודעת לכוחה והשפעתה, וכך המצב זה כשלעצמו כבר יוצר לא מעט מתחים בינה עד המערב וארה”ב בפרט, מתחים שילוו אותנו כנראה עוד שנים רבות. על מנת להפחית את תלותה ביחסיה עם המערב, סין חותמת על הסכמי סחר איזוריים עם מדינות מזרח אסיה וחותרת להשגת עצמאות טכנולוגית בתהליכי הייצור של שבבים, ציוד תקשורת ועוד. עצמאות שכזו תשפר משמעותית את מיצובה של סין מול המערב ועשויה להגדיל עוד יותר את החוסר הנוחות של המערב לאור המצב. השאיפות של סין להרחיב את השפעתה ונוכחותה בעולם מדאיגות את המערב עקב הרקורד השנוי במחלוקת שלה בכל הקשור לזכויות אדם. טעה מי שחשב שהדבקת הסינים בתרבות צריכה מערבית תביא אותם גם לאמץ ערכים מערביים. בכל מקרה, כמו שציין בזמן ההוא השנה, השקעה בסין כבר מזמן אינה השקעה נישתית אלא לרכוש שלא ניתן להתעלם מאז באלוקציה הגיאוגרפית של ההשקעות הגלובאליות. השאיפות של סין להרחיב את השפעתה ונוכחותה בעולם מדאיגות את המערב עקב הרקורד השנוי במחלוקת שלה בכל הקשור לזכויות אדם. טעה מי שחשב שהדבקת הסינים בתרבות צריכה מערבית תביא אותם גם לאמץ ערכים מערביים. בלי מקרה השאיפות של סין להרחיב את השפעתה ונוכחותה בעולם מדאיגות את המערב עקב הרקורד השנוי במחלוקת שלה בכל הקשור לזכויות אדם. טעה מי שחשב שהדבקת הסינים בתרבות צריכה מערבית תביא אותם גם לאמץ ערכים מערביים. בלי מקרה

 

זיו מוסקוביץ

אסטרטג השקעות

אולימפוס אסטרטגיה פיננסית