מניות? אגרות חוב?השקעות אלטרנטיביות!

מניות? אגרות חוב?השקעות אלטרנטיביות!

מידי יום, אנו פוגשים משקיעים המחפשים אפיקי השקעה חדשים – ולא במקרה: העולם הפיננסי של ימינו, מציע סביבה מאתגרת במיוחד לכל משקיע. הריבית האפסית, המחסור בהשקעות אטרקטיביות והסיכוי לתשואות נאות באפיקים סחירים, מובילים משקיעים רבים לעבר ההשקעות האלטרנטיביות. מדריך קצר זה יסייע לכם לבחור את אפיק ההשקעה הנכון עבורכם ויצביע על

הסכנות האורבות לכם בדרך…

משקיעים באג”ח? ודאי כבר הבנתם שפוטנציאל התשואה באפיק זה שואף לאפס. משקיעים במניות? אתם מודעים לכך שהמחזור החיובי בשוק המניות המלווה אותנו מזה 6 שנים, עלול להגיע לסיומו וככל שהזמן עובר, רמת הסיכון והתנודתיות עולות בהתמדה.

משקיעים רבים כבר הגיעו למסקנה שההשקעה באפיקים המסורתיים, האג”ח והמניות הסחירות בלבד, אינה מיטבית לתקופה זו ולכן עליהם להקצות חלק נכבד מתיק ההשקעות להשקעות אלטרנטיביות. השקעות המציעות יחס סיכוי/סיכון בינוני, הנמצא במרכז טווח הסיכונים בין ההשקעה במזומן ואג”ח להשקעה במניות וקרנות הון סיכון וכולל את הנדל”ן המניב, את קרנות הגידור ואת ההלוואות הפרטיות המגובות בנכסים.

נדל”ן כאפיק השקעה

להשקיע בנדל”ן, בלי לרכוש נכסים.

ההשקעה בנכסי נדל”ן אהובה במיוחד על המשקיע הישראלי, אך משקיעים רבים בוחרים להשקיע בנדל”ן כאפיק השקעה המשלב השקעות נדל”ן במדינות שונות ובמגזרים שונים, כגון נדל”ן מסחרי, משרדים ועוד. אפיק השקעה זה מחייב הבנה של הסיכונים והיכרות טובה עם שוקי הנדל”ן במדינות היעד.

אסטרטגיית חוב נדל”ן היא השקעה בה המשקיע מחזיק הלוואה או חוב לטווח בינוני, כנגד נכס נדל”ן המשמש בטוחה. השקעה זו מתאימה לשווקים בעלי המאפיינים הבאים:

  1. שווקים בהם קיים היצע מוגבל של אשראי, המאפשר ביצוע הלוואות בריביות גבוהות יחסית.
  2. שווקים המצויים בתהליך התאוששות נדל”נית, המקטין את הסיכון שבהשקעה.
  3. שווקי נדל”ן נזילים, בערים גדולות במדינות מפותחות.
  4. שווקים בהם הסביבה המשפטית מאורגנת וידועה, המסייעת למשקיעים במצבים בהם הלווה מתקשה בהחזר ההלוואה

באפיק השקעה זה מומלץ להיעזר במנהלים מקומיים בעלי יכולות משפטיות ויכולת מוכחת בניהול נכסים, המכירים מקרוב את שוק הנדל”ן בו הם פועלים ויודעים להתמודד עם מצבים בהם אי החזר הלוואה, מוביל לבעלות על הנכס המוגדר כבטוחה.

קרנות גידור

תשואות נאות, עם הגנות מפני ירידות.

קרנות גידור הן קרנות פרטיות המתמחות במגוון תחומים: השקעה בריביות, במדדי מניות, במטבעות שונים ואף בהזדמנויות השקעה בחובות של חברות המצויות במשבר פיננסי.

יכולת מנהלי הקרן לגדר את הסיכונים, להגן על תיק ההשקעות ובמקביל, לפעול בנישות השקעה בהן קרנות נאמנות ומנהלי השקעות אינם יכולים לפעול עקב היעדר התמחות או מגבלות רגולטוריות, יוצרים הזדמנויות השקעה עם סיכוי לתשואות נאות, הזוכות להגנה גם כשהשווקים במגמת ירידה.

עם זאת, חשוב לזכור כי גם בעת השקעה בקרן גידור, יש לפזר את הסיכונים בתיק ההשקעה ולבחור מספר קרנות ברמת סיכון בינונית.

השקעה בהלוואות פרטיות

ליהנות מריבית גבוהה, להשלים עם נזילות נמוכה.

שוק ההלוואות הפרטיות מעמיד לרשות המשקיע מגוון הזדמנויות השקעה מעניינות.

הלוואות אלו, המשמשות מכשירי חוב, דומות מעט לאג”ח, אך הן אינן סחירות. את ההלוואות הללו ניתן לגבות בנכסים מסוגים שונים: החל מתשתיות ומתקני אנרגיה, דרך כרטיסי אשראי ועד ציוד תפעולי. המשקיעים בהלוואות פרטיות יכולים ליהנות בריבית הגבוהה משמעותית מהריבית הקיימת בשווקים הסחירים אך עם זאת, השקעות אלו מציעות נזילות וסחירות מוגבלת ולכן הן מתאימות למשקיעים שאינם מתכננים לממש אותן תוך חודשים ספורים.

היעדר האלטרנטיבות ההשקעה באפיקים המסורתיים, יוצר אינספור הזדמנויות השקעה, הטומנות בחובן הבטחות לתשואות גבוהות –  חלקן בהובלת גופים בלתי מפוקחים.

לכן, חשוב לזכור שאפיקי השקעה אלו מיועדים למשקיע המיומן בלבד, הנעזר באנשי מקצוע ובוחן כל הצעה לגופה – כחלק מאסטרטגיית השקעה כוללת לטווח ארוך, המתחשבת בצרכיו, בנזילות הנדרשת וברמת הסיכון המבוקשת.