אפריל: המומנטום החיובי נמשך

אפריל: המומנטום החיובי נמשך

חודש חיובי נוסף לשווקי המניות בעולם, בדגש על ארה”ב. מדד ה S&P 500 עלה ב 5.2% ( מתחילת שנה 11.3%) על רקע עונת דו”חות חיובית מאוד והמשך נתונים כלכליים טובים .

מדד ה Eurostoxx 600 האירופאי עלה ב 2.2% (10.6%) ומדד השווקים המתעוררים עלה ב 2.5% (4.8%).

העליות היו די רוחביות החודש ברמת הסקטורים הראשיים, ללא מגמה ברורה של עדיפות לסקטורים מוטי צמיחה, ערך או דפנסיביים. סקטור הנדל”ן היה זה שהניב את התשואה הגבוהה ביותר החודש, לצד סקטור הפיננסים וחומרי הגלם המחזוריים. סקטור האנרגיה היה החלש ביותר, לצד צריכה בסיסית, תעשייה ובריאות.

בגזרת האג”ח הדולרי – לאחר מהלך חד של עליית תשואות מתחילת השנה (וכתוצאה מכך ירידות באפיק), החודש תשואות האג”ח האמריקאי ל 10 שנים ירדו ב 12 נ”ב לרמה של 1.62% . ירידת התשואות חלה למרות המשך נתונים המצביעים על התאוששות כלכלית חזקה בכלכלה האמריקאית. אג”ח חברות בדירוג השקעה עלה החודש ב 0.7% (1.5%- מתחילת שנה) ואג”חים HY המשיכו לבלוט לטובה ועלו ב 1% (1.6%).

הדולר ביצע פניית פרסה חדה החודש וירד ב 2.1% מול סל המטבעות העולמי וגם חזר להיחלש בשיעור של 2.6% מול השקל. היחלשות הדולר הייתה רוחבית מול כל המטבעות המובילים בעולם, הן בשווקים מפותחים והן מתפתחים – מגמה אופיינית בתקופה של עליות בשווקים ונטייה להגדלת סיכון.

השוק המקומי נהנה גם הוא מהמשך המגמה החיובית – מדד ת”א 125 עלה החודש ב 3% (9.3% מתחילת השנה) ואילו מדדי האג”ח הקונצרני, התל בונדים, עלו ב 0.8% בממוצע.

 

הכלכלה הגלובאלית ממשיכה לדהור קדימה בשיא המרץ להתאוששות מהירה ומרשימה מאוד ממשבר הקורונה, בהובלת הכלכלה האמריקאית. הנתונים הכלכליים משתפרים באופן עקבי ומדדי מנהלי הרכש שוברים שיאים, במיוחד במגזר התעשייה. חברות מדווחות על ביקושים חזקים וציפיות גבוהות להזמנות חדשות, וביתר שאת בקרב חברות חומרי גלם, מתכות ושבבים. במקביל לכך, האבטלה יורדת בעקביות ובאופן מבטיח בזמן שיותר ויותר מגבלות תנועה וריחוק מוסרות. בנקים מרכזיים ומוסדות בינלאומיים, כגון קרן המטבע, מתרשמים לחיוב מההתפתחויות ומעלים בעקביות תחזיות צמיחה לשנה הקרובה. כל זאת קורה בזמן שהבנקים המרכזיים ממשיכים לנקוט במדיניות מוניטארית מרחיבה וממשלות ברחבי העולם משיקות תוכניות פיסקאליות, בדגש על ממשל ביידן בארה”ב הנוקט בגישה מאוד מרחיבה ונדיבה כלפי האזרחים. השילוב של כל הדברים להלן מוביל להתפתחויות אינפלציוניות, אשר מתחיל לבוא לידי ביטוי לא רק ברמת הציפיות אלא גם בנתונים בפועל, בעיקר בגזרת מחירי התשומות למגזר העיסקי. מחירי מתכות תעשייתיות וסחורות חקלאיות ממשיכים לעלות במהלך החודש, ובחלק מהמקרים באופן משמעותי.

תהליך ההתאוששות והעליה בסביבה האינפלציונית צפויים ללוות אותנו עוד מספר חודשים לפחות. למרות זאת, ההתנהגות הרה-אינפלציונית של עליית תשואות ותשואה עודפת של מניות מחזוריות מאבדת את המובהקות שלה במהלך החודש האחרון. ישנם מספר הסברים חלקיים שניתן לספק לכך, אשר מצננים את החששות מאינפלציה ממשית:

 

  1. לאחרונה חלה עליה בהיקף התחלואה העולמי. מדובר במדינות ספציפיות, בדגש על הודו, וכן גם יפן טורקיה ומספר מדינות נוספות. עליה זו עשויה להוציא מעט רוח למפרשים של מניות מחזוריות, עקב חששות מפני התפשטות גלובאלית רחבה יותר והופעת וריאנטים חדשים שעשויים להיות עמידים לחיסון. אמנם ארה”ב נמצאת במסלול מבטיח של חזרה לשגרה, אולם אירופה עדיין בסיטואציה בעייתית יותר והתפשטות של וריאנט נוסף יכולה להאט את קצב ההתאוששות ביבשת.
  2. הבנקים המרכזיים, בדגש על ה  FED האמריקאי וה  ECBהאירופי , מדגישים שוב ושוב את כוונתם לשמור על ריבית נמוכה ומדיניות מוניטרית מרחיבה לפרק זמן ממושך וכי אין בכוונתם להתחיל לדון בעת הזו על צעדים מצמצמים. עד שלא תתקבל רמיזה על שינוי כיוון כלשהו, התשואות ותלילות העקומים כנראה כבר לא יכולים לנוע הרבה מעבר למהלך החד שכבר עשו, בעיקר בארה”ב. ה FED ממשיך לציין שסביבת האינפלציה צפויה לעלות  רק באופן זמני, עקב אפקט קצה מול התקופה המקבילה לפני שנה ועקב “צווארי בקבוק” בשרשרת האספקה העולמית שתיפתר ככל שהעולם ימשיך לנוע לכיוון פעילות נורמאלית.
  3. ממשל ביידן ירה מהר מאוד את כל התחמושת הפיסקאלית שלו בהיקף של טריליוני דולרים רבים. מכאן לשוק, שכבר עיכל את הבשורות, אין הרבה למה לצפות מהממשל בהמשך. למעשה, נראה כי מעתה הממשל ישים דגש בעיקר על תוכניות מצמצמות, בדגש על העלאות מיסים.

 

כפי שציינו, מתחילת השנה מגמת העליות בשווקים רחבה ומקיפה הרבה יותר ביחס לשנה הקודמת. בשנת 2020 מדד ה S&P 500 הניב תשואה עודפת של 6% על המדד המקביל במשקל שווה. זוהי אינדיקציה לכך שמרבית התשואה הושגה על ידי המניות הגדולות. ברבעון הראשון של 2021 כמעט כל הפער נסגר, מה שמצביע על ההצטרפות של שאר המניות ל”חגיגה”. לכן בהחלט יתכן שתמחור החברות המחזוריות כבר מגלם את סביבת המאקרו החיובית הצפויה בקרוב. מרבית הגופים פיננסים בעולם מציינים שעל אף הציפיות להמשך צמיחה חזקה בתקופה הקרובה, השוק כבר עשה את עיקר המהלך ולכן מכאן והלאה יהיה צורך להיות יותר סלקטיביים ברמת תתי הסקטורים והחברות הספציפיות ופחות להסתמך על השקעות מוטות מודלים רוחביים של Investment Style (ערך מול צמיחה ומניות קטנות מול גדולות).

עונת הדוחות של הרבעון הראשון משקפת את השיפור המהיר והחד בכלכלות ומרבית החברות מפתיעות לטובה עם תוצאות יפות ותחזיות חזקות להמשך השנה. בולטות  בעיקר ענקיות הטכנולוגיה (אפל, אמזון, גוגל, מיקרוסופט ופייסבוק) אשר ממשיכות לצמוח בשיעורים גבוהים ולהכות את תחזיות האנליסטים. מאחר וחברות אילו לא פועלות בחלל ריק, צמיחת הפעילויות שלהן בתחומי תשתיות הענן, מכירות אונליין, פרסום ועוד מהווים אינדיקציה חיובית לחברות רבות אחרות בתחום. גם חברות השבבים הציגו ברובן תוצאות מציינות עד כה, המצביעות על המשך צמיחה חזקה של פלטפורמות דיגיטליות כגון ענן, גיימינג ומכשירים תומכי 5G. אינדיקציה חיובית נוספת לסקטור הצמיחה התקבלה החודש מהודעה על כוונה של חברה פרטית לרכוש חברה מובילה מתחום הגנת סייבר לענן בפרמיה של 30% על מחיר השוק. ישנם עדיין מאות מיליארדי $(“dry powder”)   הממתינים להשקעה ע”י חברות Private Equity למיניהן ויכולים לשמש לעסקאות רבות נוספות בתחום. בנוסף, אפל הודיעה כי תשקיע סכום עתק של 430 מיליארד $ בחמש השנים הקרובות בפיתוחים שונים של חדשנות וטכנולוגיה. כל אילו מהווים בסיס לפוטנציאל הערך שטמון בעולמות הטכנולוגיה והחדשנות, הרבה יותר מעליה או ירידה כזו או אחרת בתשואות האג”חים וציפיות האינפלציה.

זיו מוסקוביץ

אסטרטג השקעות