אולימפוס כלכלה ופוליטיקה – ספטמבר בשווקים 2018

אולימפוס כלכלה ופוליטיקה – ספטמבר בשווקים 2018

במהלך החודש קרו מספר אירועים מעניינים בשוק המקומי ומנהלי הנבחרת סבורים שהם יוכלו לייצר שינוי אווירה בשוק המקומי : החלטת מע”מ לא לגבות מס על רווחי ני”ע מסוחרים ואפשרות של הורדת מס הבורסה. שני אירועים אלו עשויים להחזיר משקיעים ולייצר עניין רב יותר בעיקר במניות השורה השנייה והשלישית . יחד עם זאת השוק האמריקאי מתוח מאד כלפי מעלה והמנהלים חוששים ממהלך תיקון חד נוסף בשבועות הקרובים .
בחודש ספטמבר נרשמה מגמה מעורבת בבורסה בתל אביב : מדד המניות המרכזי, ת”א135 רשם ירידה של כ ) 0.5%- עליה של כ 8.8%-מתחילת השנה.( לעומתו, מדד ה-60 SME רשם עלייה של כ 2.3%- (ירידה של כ 6.8%- מתחילת השנה(. הצד האג”חי התאפיין ביציבות באפיק הקונצרני. מדד תל בונד תשואות עלה בכ – 0.1%- ומדד תל בונד 60- ירד בכ 0.1%- .
בארה”ב – מלחמת הסחר עולה מדרגה באופן רשמי, מאיומים שנתפסו כטקטיקת מו”מ ואקטים בהיקפים שאינם מהותיים במיוחד, לצעדים בהיקפים משמעותיים. באופן סימבולי, בדיוק בשבוע בו צוינו 10 שנים ליום השחור בו נפל בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, מימש טראמפ את האיום ממנו חששו השווקים כביכול בחודשים שלפני כן. על אף התנגדות די גדולה גם מבית, טראמפ החליט לתת אור ירוק למהלך ואיים במכסים נוספים אם סין תגיב. למרות כל האמור לעיל, תגובת השווקים הייתה סוג של “מכור בשמועה וקנה בידיעה ” ולא תגובה היסטרית של בריחה מסיכון, כפי שהמנהלים סברו שיקרה. שווקי המניות עלו עם התאוששות יפה באסיה ואירופה, הדולר נחלש והתשואות עלו, בין היתר גם על רקע ציפיות לעליית מחירים עקב המכסים. להערכת המנהלים הסיבה לתגובה המאוד סלחנית של השוק נובעת הן מכך שבחודש-חודשיים האחרונים חלה הפנמה מסוימת שמלחמת הסחר אכן תעלה מדרגה, וכן שיעור המכס הנמוך יחסית על אותן סחורות בהיקף של 200 מיליארד $. לזכות חלק מגופי ההשקעה יאמר שאכן בשבועות האחרונים הם לא התבצרו בהערכותיהם הראשוניות שהצדדים יגיעו להבנות לפני שיינקט בפועל צעד כזה, ועברו להסביר מה תהיה השפעת המכסים החדשים בהיקף כה גדול, וכמה מכך כבר מתומחר. כמו כן, שיעור של 10% הינו נמוך יחסית לעומת החשש ששיעור המכס יעמוד על 25%, כפי שהוטל ב”פעימות” הקודמות. מאחר והיואן נחלש מאוד מול הדולר השנה, מכסים בשיעור של 10% מקוזזים ברובם על ידי היחלשות זו. אמנם בינואר אמור השיעור לעלות ל 25%, אולם עד אז יש זמן לצדדים כן אולי להגיע להבנות, מה גם שזה יקרה אחרי בחירות אמצע הכהונה ומפת האינטרסים עשויה להשתנות.
בשבוע האחרון התחוללה מיני סערה בשווקים כאשר התשואות של אגח ממשלתי ל- 10 שנים בארה”ב נעצרו ברמת שיא של 3.23% (חזרנו 7 שנים אחורה( . לדברי מנהלי הנבחרת יש לכך משמעות משולשת: המשמעות הראשונה היא הפסדי הון למשקיעים באגרות חוב, המשמעות השנייה היא היווצרות אלטרנטיבה לשוק המניות והמשמעות השלישית היא הלוואות יותר יקרות ליחידים וחברות. הפחד ממיתון והתהפכות העקום התחלפו בפחד מאינפלציה ואמונה שתחזית הפד להעלאות ריבית אכן תתממש. ואם כל זה לא מספיק, האבטלה צנחה לשיעור של 3.7% – שפל של 49 שנים, וכל זה בזמן שהקונה הגדול של אגח ממשלת ארה”ב ,הבנק הפדרלי, זז הצידה, ומנגד ממשלת ארה”ב מגבירה את ההיצע. מבחינה טכנית, חציית התשואות כלפי מעלה מגבירה בטווח קצר את המכירות אצל חלק מהשחקנים בשל חשש להמשך עליית תשואות וכדור שלג שיצא משליטה. אז מה הלאה ? נקודת המפתח היא סבלנות, גם מניות שעשויות להכפיל ולרבע את שווין בשנים בקרובות, עלולות לסבול בטווח הקצר. בשבועות הקרובים יצוצו נביאי הזעם ורואי השחורות וימלאו את כותרות העיתונים , בדרך כלל מדובר בכלכלנים שהצליחו לחזות 0 מתוך 2 המשברים האחרונים, צריך לאמר את האמת, אף אחד לא יכול לחזות שום דבר לגבי הטווח הקצר, אבל אם יש לכם אגרות חוב שישלמו את הריביות במועד, ומניות זולות של חברות מצוינות, הטווח הקצר הוא כמעט חסר משמעות. אם מסתכלים על ההיסטוריה, במרבית התקופות בהן עלתה הריבית, הצמיחה האטה בסופו של דבר אבל שווקי המניות עלו עם עליית הריבית בשל ההנחה שאם ניתן להעלות ריבית כנראה שמצב הכלכלה טוב מאוד, עונת הדוחות שנפתחת החודש בארה”ב תכריע בסופו של דבר את הכף. להערכת המנהלים החודש הקרוב יעמוד בסימן הישורת האחרונה לפני בחירות אמצע הכהונה המתוחות מאוד בארה”ב. בנוסף תתחיל עונת דו”חות, שאמורה להציג לראשונה מזה רבעונים רבים האטה בקצב צמיחת הרווחים, במיוחד בענף הטכנולוגיה, על אף שמבחינה אבסולוטית עדיין מדובר במספרים יפים מאוד. השפעת בחירות אמצע הכהונה תהיה כנראה עוד עננה פוליטית שתחלוף מהר ברגע שתהיה וודאות לגבי התוצאות. התגובה של השוק לעונת הדו”חות תהיה מעניינת הרבה יותר.