2018 אולימפוס כלכלה ופוליטיקה – נובמבר בשווקים

2018 אולימפוס כלכלה ופוליטיקה – נובמבר בשווקים

השווקים בחו”ל

לאחר הירידות החדות בחודש אוקטובר, חודש נובמבר התאפיין בתנודתיות גבוהה ובשונות רבה בין הסקטורים השונים. מניות טכנולוגיה וצמיחה הובילו את הירידות,  ואילו מניות דפנסיביות התאפיינו במגמה מעורבת.

לאחר מגמה שלילית לאורך מרבית החודש, התאפיין השבוע האחרון בעליות שערים נאות. הטריגר לעליות אלו היה שינוי בגישתו של יו”ר הפד, שנקט בטון מרוכך יותר בהודעתו הרשמית האחרונה. בהודעות קודמות נטען ש” הריבית רחוקה מרמתה הנייטרלית ” (רמת היעד בה המדיניות המוניטרית אינה מרחיבה ואינה מצמצמת), דבר שאותת לשווקים על צפי לעוד מספר רב של עליות ריבית. לעומת זאת, בהודעה משבוע שעבר נמסר שהבנק המרכזי חושב שהריבית “נמצאת ממש קרוב לרמה הנייטרלית” דבר שהתפרש ע”י השווקים שמחזור עליות הריבית הנוכחי קרוב לסיומו. הציפיות שארה”ב וסין יגיעו להבנות בנוגע למלחמת הסחר סייעה גם היא למומנט החיובי.

בסיכומו של החודש עלה מדד המניות העולמי ב 1.2% אך מתחילת השנה הוא עדיין בטריטוריה שלילית של 4.3%-.

שוק האג”ח התאפיין  ביציבות בדירוגים הגבוהים ובירידות באג”ח בדירוגים הנמוכים – עדות נוספת לסביבת ה “RISK OFF ” אליה עברו המשקיעים .

הסיטואציה שנוצרה בחודשיים האחרונים שינתה משמעותית את מאזן הסיכון/סיכוי בשווקים.

מדד המניות S&P 500 חווה את אחת מירידות המכפילים החדות ביותר מזה שנים רבות ומאחר והסביבה הכלכלית כיום אינה מזכירה את זו של תקופת פיצוץ בועת הטכנולוגיה בתחילת שנות ה 2000, או פיצוץ בועת האשראי של 2008, הרי שנוצר בסיס תמחור נוח בראיה ארוכת טווח.

מקום נוסף בו מאזן הסיכון/סיכוי השתפר לטובה הינו השווקים המתעוררים, בדגש על סין. התמחור של מדדי המניות בסין ביחס לארה”ב, הבא לידי ביטוי בהפרש מכפילי רווח ומכפילי הון, הינו הנמוך ביותר היסטורית. רמות תמחור אילו בעבר התאפיינו בביצועים יפים מאוד של שוק המניות הסיני בשנים שלאחר מכן.

השוק המקומי 

לראשונה זה 3.5 שנים, ביצע בנק ישראל שינוי במדיניות המוניטרית והעלה את ריבית הבסיס משיעור שפל של 0.1% ל 0.25%. הציפיות הגלומות בשוק ההון הן לעליית הריבית לרמה של 1% עד סוף 2019 – עדיין נמוכה מאוד בראייה היסטורית. עליית הריבית הפתיעה מעט את שוקי האג”ח, שציפו שתהליך ההעלאות יחל רק שנה הבאה והביאה למימושים בשוק זה.

מדדי המניות המשיכו לגלות עמידות יחסית ובאופן כללי נסחרים בתנודתיות נמוכה יותר מזו הקיימת מעבר לים.

מניות הבנקים ,שמציגות תשואה דו ספרתית מתחילת השנה קיבלו רוח גבית מעליית הריבית שצפויה לשפר את רווחיותם.

בסיכום החודש עלה מדד ת”א 125 ב 2.2% ומתחילת השנה תשואתו היא 7.6% , כאמור – בעיקר הודות למניות הבנקים המהווים את הסקטור הגדול ביותר במדד. מדד היתר 60, המורכב ממניות קטנות, סובל משחיקה מתמשכת ומראשית השנה ירד במצטבר ב 12.2%.

זרקור החודש : סנטימנט משקיעים

אני פחדן כשאחרים חמדנים וחמדן כשאחרים פחדנים” (וורן באפט)

בשוק ההון, מצב הרוח של השחקנים נוטה להתחלף תדירות ונע בין קטבי הפחד (FEAR) והחמדנות (GREED).

כך התרוממות הרוח של 2017 ותחילת 2018 התחלפה לה בפחד מנטילת סיכון, שהחריף במקביל לירידות החדות אותם חווינו באוקטובר – עת מדד המניות העולמי צנח בכ- 8% בחודש בודד.

ישנן דרכים רבות למדידת סנטימנט המשקיעים ,שהמוכרת שבהן הינו מדד ה VIX הידוע בתור “מדד הפחד” מדד זה מודד את התנודתיות (סטיית התקן) הגלומה באופציות על מדד המניות הראשי בארה”ב  – S&P 500. תנודתיות מגולמת גבוהה מצביעה על חששם של המשקיעים מתנודה גבוהה במדד עצמו ואופיינית לתקופה של ירידות ואי ודאות. מחקרים לאורך זמן הוכיחו שרמות קיצון של מדד הפחד, מעל 30, היו מתואמות בקירוב עם תחתיות משמעותיות בשווקים. כלומר, רכישה של מניות בתקופות בהן הפחד שולט התבררה כמייצרת תשואות יתר לאורך זמן. כיום עומד מדד הפחד על 20 בקירוב – גבוה יחסית, אך לא ברמות קיצון.

תופעה דומה אפשר למצוא גם במדדי סנטימנט אחרים, כאשר מצבי קיצון של סנטימנט המשקיעים מבשרים בדרך כלל על היפוך מגמה קרב.

הפעם, ארצה להציג מדד סנטימנט פחות מוכר, אך לא פחות חשוב בראייה ארוכת טווח – מדד סנטימנט המשקיעים של האגודה האמריקאית למשקיעים עצמאיים (AAII).

מ- 1987, שולחת האגודה מדי שבוע לעשרות אלפי מנוייה סקר קצר שבו הם מחווים את דעתם על כיוון השוק בחצי השנה הקרובה. 3 האפשרויות הן שורי (BULLISH) – מצפה שהשוק יעלה, נייטרלי (NEUTRAL) – צפי שהשוק יעמוד קרוב לרמתו הנוכחית  ודובי (BEARISH)  – ציפייה לשוק יורד. הממוצע ההיסטורי הוא ש 40% מאפיינים עצמם כשוורים  ו- 30% כדובים.

בסקר שפורסם לפני כשבועיים העידו רק 25% שהם שוורים ואילו 47% ענו שהם דובים, כלומר שליליים על השוק. בעבר, פערים של מעל 20% בסקר לטובת הדובים סימנו בדיעבד תחתית משמעותית וארוכת טווח בשוק המניות שממנה החלה תקופה המאופיינת בעליות.

בפעם האחרונה קריאה כזו הופיעה בפברואר 16 והובילה למהלך עליות ממושך שנמשך עם תיקונים קלים עד ראשית 2018.כמובן שאין בקריאה זו כשלעצמה להבטיח מאום אך זוהי בהחלט נקודה למחשבה.

אגב, בסוף ינואר השנה הגיע הפער לטובת השוורים בסקר ל 44%, במקביל לשיא במדד המניות העולמי שחווה מאז ירידה של מעל 10% – ללמדנו שקריאה קיצונית במדד זה פועלת ככלי ניבוי לשני הצדדים..