אולימפוס כלכלה ופוליטיקה- אוקטובר בשווקים 2018

אולימפוס כלכלה ופוליטיקה- אוקטובר בשווקים 2018

אוקטובר 2018 בשווקים 

אז מה היה לנו החודש ? החודש הקשה בשוק המניות מזה שנים רבות

חודש אוקטובר התאפיין בירידות שערים חדות בשווקים הגלובאליים שהושפעו מציפיות להמשך עליית הריביות בשילוב עם חששות מהאטה בקצבי הצמיחה העולמיים. בעוד שהשווקים המרכזיים בחו”ל ירדו בכ 6%- עד 10%,כאשר מדד הנאסד”ק צנח בכ 8.7%- ומדד MSCI AC  איבד כ – 7.5% , הפגין השוק הישראלי עוצמה וירד באופן מתון יחסית בכ 3.2%- . עוצמה זו נתמכת בביצועים חזקים של הכלכלה הישראלית שמשלבת צמיחה חזקה של יותר מ 3%- וכן חוב, אינפלציה וריבית נמוכים.

בצד האג”חי : מדדי איגרות החוב בארץ ירדו גם הם כתוצאה מעליית התשואות בשווקי העולם ומדדי התל בונד תשואות והתל בונד 60 ירדו בכ 0.8%- .

הירידות החדות במניות הצמיחה, על אף עונת דו”חות טובה לרבעון השלישי, משקפות חשש מעבר לרבעון-שניים הקרובים. החדשות הרעות הן שהידרדרות בחברות הטכנולוגיה הינה הידרדרות של הכלכלה כולה, שכן זהו הענף שהוביל את הצמיחה בשנים האחרונות והתלות של הכלכלה בצמיחה והחדשנות הטכנולוגית הינה גבוהה מתמיד. קידמה טכנולוגית מוטמעת היום כמעט בכל אחד מענפי הכלכלה. החדשות הטובות הן שתעשיית ההיי-טק ככלל נשענת על חברות גדולות ויציבות, שהתמחור שלהן בהחלט סביר ואינו מתקרב לזה של תחילת שנות ה 2000. כמו כן, חברות הטכנולוגיה הגדולות יושבות על קופת מזומנים דמיונית, ועל כן יכולתן להשקיע בצמיחה והתחדשות פחות רגישה לעלייה של עוד 0.25% בריבית או האם אנחנו בשלב מאוחר יותר או פחות בסייקל הכלכלי. “מרוץ החימוש” הטכנולוגי הוא אינטרס גיאו-פוליטי של המעצמות הגדולות, ואף אחד לא מעוניין ללחוץ על הבלמים ולהישאר מאחור במרוץ זה.