אולימפוס כלכלה ופוליטיקה – אוגוסט 2018

אולימפוס כלכלה ופוליטיקה – אוגוסט 2018

אוגוסט בשווקים – עונת המלפפונים, אבל הפעם בטעם עז

חודש אוגוסט נע מקצה אחד של פסימיות ופדיונות מתמשכים במניות השורה השנייה והשלישית אל פרץ של קונים אשר במהלך חד של שבוע וחצי העלה את מדדי המניות לרמה של כ- 8% !!! מן העבר השני שווקי העולם ממשיכים בשעטה קדימה וכל הפרמיות אשר הושקעו שם בהגנות (בעיקר בקרנות הגידור) נמחקו לחלוטין… America First במלוא מובן המילה בשוק המניות החודש. עונת דו”חות שוברת שיאים הסתיימה החודש ודחפה את מדד ה S&P 500 לשיא חדש עם עלייה של 3% (ומתחילת השנה עומדת על 8.5% $). השפעת המתיחויות של מלחמת הסחר והמשברים במספר שווקים מתעוררים לא פסחו גם על אירופה. מדד ה- Eurostoxx 600 ירד החודש ב 2.1% (0.6%). מדד השווקים המתעוררים סיים את החודש עם ירידה של 2.7% “בלבד” (7.2%- מתחילת השנה) לאחר שבמהלך החודש ירד לרמות נמוכות בהרבה.
ברמה הסקטוריאלית, ענפים מוטי טכנולוגיה הובילו את השוק גם החודש. הסקטורים שבלטו לטובה היו טכנולוגיה, צריכה מחזורית (בעיקר בהובלת חברות הצריכה האינטרנטית) ופארמה. הסקטורים שפיגרו מאחור היו ענפים מוטי תעשיה מסורתית כגון נפט, חומרי גלם ותעשייה, בין היתר עקב ירידה במהלך החודש של מחירי הסחורות והאנרגיה.
החודש חלה עליית מדרגה נוספת בלחץ על השווקים המתעוררים, דבר שבא לידי ביטוי בירידות חדות של מספר מטבעות (ובראשן הלירה הטורקית), ותשואות חסר משמעותיות של מדדי שווקים אילו מול השווקים המפותחים. מלחמת הסחר בין ארה”ב וסין מתקרבת לנקודת הכרעה, כאשר בימים הקרובים טראמפ אמור להחליט לגבי אפשרות העלאת המכסים לרמה של 200 מיליארד $, במידה ולא יושגו הבנות בין הצדדים. בניגוד לחודשים קודמים בהם מרבית האנליסטים העריכו כי מדובר בסה”כ בטקטיקת מו”מ של טראמפ, כעת לא מעט סקירות מנתחות את ההשלכות של מהלך כזה כאילו סבירות מימושו צריכה להילקח בחשבון באופן רציני. אמנם ארה”ב ומקסיקו הגיעו להבנות לגבי הסכם סחר חדש, אולם זה לא משנה את העובדה שסין היא ה Big Deal האמיתי. תשואות האג”ח באיטליה חזרו לעלות ולשקף חששות לגבי המצב הפיננסי של הכלכלה השלישית בגודלה בגוש האירו, זאת כשהבנק המרכזי מתכנן בכלל לצמצם את רכישות האג”חים בגוש. מעל הכל, טראמפ הולך ומסתבך מדי יום בפרשיות מפוקפקות שהפכו את המונח Impeachment לאחד המוזכרים ביותר בתקשורת האמריקאית בתקופה האחרונה (ואחד המונחים האהובים ביותר על מרבית חברי המדיה התקשורתית). טראמפ בתגובה ניסה לפזר פחד ואימה שאם יודח השווקים יקרסו וכל האזרחים יהפכו לעניים.
בתגובה לאיומים אילו ולכל האמור לעיל, מדד ה S&P 500 זינק לשיא חדש והשכיח לחלוטין את הירידות החדות של פברואר-מרץ. שוב קיבלנו הוכחה לגבי מה שכביכול אמור להיות מובן מאיליו וזה שהנתונים הכלכליים ותוצאות החברות הם הדבר היחיד שבאמת משפיע לבסוף על השוק. בארה”ב הנתונים הכלכליים טובים מאוד והחברות מפרסמות דו”חות מצוינים, דבר שבצדק מבדיל אותה ממקומות בעייתיים יותר בשאר העולם. זה לא אומר שאין עיוותים, אך בסופו של יום המספרים מספרים את המצב באופן הטוב ביותר ולא כותרות עיתונים. אין ספק ששוק המניות בהחלט משקף את גישת America First של טראמפ, עם ביצועי יתר בולטים של ארה”ב על שאר העולם.
במידה והדמוקרטים יזכו לרוב בבית הנבחרים ויקדמו תהליך הדחה לטראמפ, כמה דרמתי זה אמור להיות לשווקים? לדברי מנהלי הנבחרת מבחינת הכלכלה נראה שטראמפ סיפק כבר כמעט את כל מה שבאמת חשוב. רפורמת המס, דה-רגולציה ותוכניות השקעה רחבות היקף בתשתיות וביטחון כבר אושרו. מעבר לכך, היכולת של טראמפ להעביר רפורמות משמעותיות מוגבלת מאוד עקב ההשלכות הגירעוניות שהרפורמות הקיימות כבר היום יוצרות שנים קדימה. יתכן כי מנקודה זו הוא יכול יותר להרוס מלהועיל (להלן מלחמת סחר אגרסיבית…). לכן לדברי הנבחרת עדיף אולי להעסיק את טראמפ במשפטי הדחה, לתת לעסק לרוץ לבד ולהגביל את יכולתו להעביר החלטות שיפגעו בכלכלה ובשווקים.
הגאות בארה”ב השפיעה לחיוב גם על הבורסה בתל אביב : מדד תל אביב 125 עלה באוגוסט ב-6.04% והניב תשואה של 9.4% מתחילת השנה. מדד האג”ח המקומי תל בונד 20 עלה ב- 1.06% ותל בונד 60 ב- 0.97% . ברקע לעליות הנאות האלה אפשר להתייחס לדוחות כספיים חיוביים לרוב, הותרת ריבית בנק ישראל בעינה, ויתכן שגם חופשת המשקיעים באוגוסט עשתה את שלה, עם פדיונות מועטים יותר בקרנות הנאמנות ובשוק בכלל.
ולסיום קצת מאקרו מקומי: בנק ישראל הותיר כצפוי את הריבית בשיעור של 0.1%, אבל הפעם רמזה הנגידה פלוג שהתבססות האינפלציה בתוך היעד של בנק ישראל מקרבת את העלאת הריבית הראשונה בישראל מאז 2015. כל זה כמובן לצד צמיחה יפה של המשק ושיעור אבטלה נמוך שהחל להתבטא לאחרונה בעליות שכר. מה יכול לעצור את עליית הריבית המתוכננת? להערכת מנהלי הנבחרת השקל החזק עלול לעכב את התחלת התהליך. השקל אכן התחזק בשבועות האחרונים מול הדולר ,מרמה של 3.71 שקלים לדולר לרמה של 3.604 שקלים, ירידה של כ-3%.