אוגוסט: הבנק המרכזי האמריקאי קוטע את התאוששות השווקים

אוגוסט: הבנק המרכזי האמריקאי קוטע את התאוששות השווקים

בהמשך למגמה החיובית ביולי, חודש אוגוסט החל במגמה חיובית והסתיים בירידות במרבית שווקי העולם. מדד ה S&P 500 ירד ב 4.2% (17%- מתחילת השנה), על רקע טון ניצי מאוד של נגיד ה FED בועידה השנתית בג’קסון הול.

מדד ה Eurostoxx 600 האירופאי נפל ב 5.1% (13%-) על רקע המשך החרפת משבר האנרגיה ביבשת. מדד השווקים המתעוררים סיים דווקא ללא שינוי את אוגוסט (19.3%-), כאשר ברזיל בלטה לטובה וגם סין הצליחה לסגור בטריטוריה חיובית קלה.

ברמת הסקטוריאלית – סקטור האנרגיה חזר להיות בעל הביצועים הטובים ביותר, על אף ירידה החודש במחיר הנפט. גם תשתיות וצריכה בסיסית הניבו תשואות עודפות החודש. סקטור הטכנולוגיה הניב את הביצועים החלשים ביותר, על רקע לחץ מכיוון עליית התשואות באג”ח, בנוסף לסקטור הבריאות שגם בלט לשלילה.

גם תשואות האג”חים חזרו לעלות בחדות, על רקע טון ניצי של הבנק המרכזי. תשואות אג”ח ממשלת ארה”ב ל 10 שנים עלו ב 0.54%  (1.68%+ מתחילת שנה). אג”ח חברות בדירוג השקעה ירד ב 2.1% החודש (8.7%-) ואג”ח HY פתח מרווחי סיכון וירד ב 3% (11.8%-).

עליית התשואות החדה בארה”ב הביאה לעוד חודש חזק לדולר מול סל המטבעות העולמי. הדולר התחזק ב 2.6% (13.6%), התחזקות שחלה מול כמעט כל המטבעות המובילים בעולם. הפאונד בלט לשלילה החודש בהיחלשותו מול הדולר. ההיחלשות של האירו הביאה את שערו החודש לרמה זהה לזה של המטבע האמריקאי. יוצא דופן כמובן הוא השקל שהתחזק ב 1.6% ביחס לדולר. במקביל , השוק המקומי ממשיך לגלות עוצמה יחסית ומדד ת”א 125 סיים בעליה של 3.4% (1.8% מתחילת השנה). חשוב לזכור שמדד זה נהנה מהעליות החדות בסקטור הגז (49% מתחילת השנה) שמושכות את המדד כולו לביצועים טובים. לשם השוואה, מדד ה 60SME  (המורכב ממניות של חברות בעלות שווי שוק נמוך יותר מאלה של ת”א 125) דומה בתשואתו לזה של מדדי חו”ל והשלים ירידה של 15.7% מתחילת השנה.

האג”ח הקונצרניות נסחרו במגמה שלילית כאשר מדדי התל בונד יורדים במעל 1% ומשלימים ירידה של כ 6% מתחילת השנה. אפיק האג”ח הממשלתי ממשיך לספוג ירידות חדות עקב עליות הריבית בארץ ובעולם וירד החודש בכ 2% בממוצע (8%- מתחילת השנה).

 

בחלקו הראשון של אוגוסט התחושה השלטת הייתה שהשוק עיכל את כל התרחישים השליליים של השנה הנוכחית וחוזר להיסחר במגמה חיובית עם תנודתיות סבירה. החודש התחיל עם המשכיות הריבאונד החזק של יולי, כאשר השוק לא התרגש גם מנתונים חזקים שיצאו משוק העבודה והיו אמורים כביכול להגביר את החששות האינפלציוניים. בסה”כ מרבית הנתונים החודש העידו על רגיעה בגזרה זו. צד ההיצע ממשיך להציג מגמת הקלה, עם ירידה במחירי הובלה (בגרף המצורף), התקצרות זמני אספקה וירידה במחירי הנפט העולמיים.

 

התפתחות מחירי הובלה ימית (מדד (BALTIC DRY INDEX

תמונה1

באירופה עדיין נאבקים עם מחירי חשמל ואנרגיה מאמירים, עקב השלכות המתיחות עם רוסיה, אולם השפעה זו לא זולגת לארה”ב ומקומות אחרים. מדדי המחירים השונים בארה”ב (CPI, CORE CPI, PCE) יצאו החודש מתחת לצפי, כאשר מדדי הליבה ממשיכים להצביע על מגמה של התמתנות בקצב האינפלציה. סקרים שונים, כגון מדדי מנהלי הרכש, מצביעים גם הם על הקלה בלחצי המחירים, כפי שמדווח על ידי מנהלי החברות. נתון נוסף, שאינו זוכה עדיין לתשומת לב מיוחדת, המצביע על צפי להמשך התמתנות בלחצי המחירים, הינו כמות הכסף. גם בגזרה זו ישנו תהליך עקבי של מספר חודשים, המציג ירידה חדה בקצב הגידול בכמות הכסף. מדובר על אינדיקציה לכך שהמדיניות המוניטארית כבר בחלט מצויה בטריטוריה מרסנת. זאת כשהבנק המרכזי בארה”ב צפוי להאיץ את קצב צמצום המאזן בספטמבר ולהוריד עוד יותר את כמות הכסף במערכת הפיננסית.

דבר נוסף שהביא לסנטימנט חיובי בשווקים עד אמצע החודש הינו האינדיקציות לכך שעל אף הצפי להתקררות של הכלכלה, לא צפויה נחיתה קשה במיוחד. עונת הדו”חות הנוכחית בהחלט לא הייתה יוצאת דופן לחיוב, אבל גם ממש לא משהו שמצביע על מיתון ומשבר. בסה”כ הכנסות החברות ממשיכות לצמוח והצפי לשנה הקרובה גם הוא עדיין לגידול ולא ולהתכווצות. שוק העבודה השלים החודש את כל המשרות שאבדו בכלכלה האמריקאית מאז משבר הקורונה, כך שגם בגזרה זו ממש לא נראה משבר באופק. בהקשר של שוק העבודה, יש לזכור שלפי נתוני המגמה עדיין שוק העבודה האמריקאי צריך להשלים עוד כ 4-5 מיליון משרות, בהינתן שבשנתיים וחצי שחלפו מאז המגיפה זהו מספר המשרות שהשוק היה מייצר במצב נורמאלי. אי לכך, המשך יצירת משרות בקצב גבוה מהממוצע לא מעיד בהכרח על צמיחה חזקה במיוחד. הכלכלה למעשה עשויה להיכנס להאטה משמעותית, או אולי אפילו מיתון, לפני ששוק העבודה חזר למגמה נורמאלית מאז המיתון האחרון. בשורה התחתונה, נתונים סבירים לגבי הכלכלה, ביחד עם המשך אינדיקציות להתמתנות האינפלציה ויציבות יחסית בשוק האג”ח, הביאו לביצועים נאים מאוד בשוק המניות עד אמצע החודש. אמנם תשואות האג”חים החלו לעלות כבר בתחילת החודש, אולם תוך תנודתיות נמוכה יחסית ובעיקר על רקע ירידת תשואות מהירה וחדה מדי בחודש יולי.

ואז הגיעה פאוול, נגיד ה FED, והרס את כל מצב הרוח. האמת, יתכן והכנס הידוע בג’קסון הול הוא רק התירוץ ולא הסיבה האמיתית לירידות. על אף שתחזיות הריבית ירדו בשוק בשבועות שלפני סוף אוגוסט, חברי ה FED המשיכו לדבוק בטון ניצי מאוד והבהירו לשוק שוב ושוב שהם לא מתכוונים לשנות בחודשים הקרובים את התוכניות להמשיך ולהדק את המדיניות בחוזקה. לא היה משהו בנאום של פאוול שהיה אמור להפיל אף אחד מהכיסא. אכן פאוול הבהיר שגם בהחלטת הריבית הקרובה יש סיכוי לא רע שהריבית תעלה שוב בשיעור חריג (0.75%), אולם מעבר לכך הוא די המשיך להדגיש דברים שנאמרו כבר לפני. העובדה שהתהפכות עקום תשואות האג”ח הקצינה לאחר הנאום, כשאר רוב עליית התשואות חלה בטווחים הקצרים, ממחישה שהשוק עדיין מאמין שהריבית לא תיוותר לזמן רב מעל לרמתה הניטראלית. כל עוד זה המצב, אין סיבה לחשוש שמשהו מהותי השתנה מבחינת השוק.

יתכן שהשוק נלחץ מכך שה FED מתעלם לחלוטין מנתונים שמצביעים על כך שהכלכלה וסביבת האינפלציה בתהליך התמתנות, וממשיך לדבוק בכל מחיר במהלך הצמצום המוניטארי החד. הבנק המרכזי מעדיף לצמצם מעבר לנדרש, גם במחיר של פגיעה קשה יותר בכלכלה. גם זה לא משהו חדש, אבל יכול להיות שככל שהנתונים ממשיכים להצביע על אותה התקררות, השוק כן מצפה מהבנק המרכזי להתייחס לכך. מעבר להקלות בצד ההיצע, הירידה במחירי הנפט והירידה בכמות הכסף, הבנק המרכזי גם אינו מתייחס להתקררות משמעותית בשוק הנדל”ן. שוק הנדל”ן, כפי שרובינו זוכרים, הוכיח בעבר שכדאי מאוד להתייחס לפגיעה שחלה בו. בנוסף, מאז משבר 2008 הבנק המרכזי היה מאוד רגיש לזעזועים בשוק . בזמנים בהם בחר לצמצם את המדיניות המוניטארית, הוא האט את קצב הצמצום כאשר השוק הפגין לחץ ועלייה חדה בתנודתיות. היום לא רק שהמצב שונה, אלא למעשה הפוך. הבנק במרכזי חושש מכך שהשוק רגוע מדי ועושה כל מה שניתן כדי שהמסר הניצי שלו יהיה מגולם בשווקים. נראה כי הוא מעוניין להנדס תנאי שוק קשים לגיוס הון עבור חברות, על מנת לקרר את הכלכלה והאינפלציה.

נקודה נוספת, שיכולה להסביר את הירידות בסוף אוגוסט, הינה שהעליות בשוק המניות הביאו לכך שבאמצע החודש האפסייד הגלום במדד המניות האמריקאי חזר לרמה ממוצעת של השנים האחרונות. זאת לאחר תקופה של מספר חודשים בה האפסייד היה גבוה. מאחר והסיכונים לכלכלה ולמניות עדיין גבוהים בהרבה ממצב עולם נורמלי, עקב האינפלציה ועקב האירועים הגיאופוליטי, בהחלט הגיוני ששוק המניות ידרוש כריות ביטחון גבוהות יותר. לכן המימוש בשוק, בהינתן התמחור של המניות רגע לפני הירידות, בהחלט הגיוני. הנאום של פאוול היה בסה”כ הטריגר שהשוק היה צריך. רצוי לזכור שחודש אוגוסט מאופיין בפעילות נמוכה יחסית בשווקים, מה שגם יכול להקצין תגובות של שינויי מגמה, כפי שחלו בסוף החודש.

למרות הסנטימנט השלילי עמו אנו מסיימים את החודש, יש עדיין סיבות לשמור על אופטימיות זהירה לגבי שוק המניות האמריקאי. הסיבה העיקרית הינה שכל השווקים המובילים האחרים בעולם מעוררים הרבה פחות תיאבון להשקעה. השוק האירופאי אמנם מחזיק יחסית יפה, אבל הכלכלה האירופאית ממש לא. מחירי החשמל ביבשת מזנקים במאות אחוזים וטרם נמצאה סיבה לאופטימיות לאחוז בה שהמצב הולך להשתנות. בזמן הזה הבנק המרכזי האירופי, ECB ,גם יאלץ להמשיך ולצמצם את המדיניות המוניטארית, ביחד עם הבנק המרכזי באנגליה שמתמודד כבר עם אינפלציה דו ספרתית. בסין הבנק המרכזי אמנם מרחיב את המדיניות המוניטארית, אולם מעבר לכך אין יותר מדי במה להתגאות. הכאוס בשוק הנדל”ן והתפשטות הקורונה לא מפסיקים.  גם בגזרת הרגולציה, נראה שהממשל עדיין לא חדל מלנקוט בקנסות וצעדים מגבילים כאלו ואחרים על חברות הטכנולוגיה הגדולות. השוק הסיני חוזר להיות תנודתי מאוד, עם קורלציה מאוד לא ברורה לנעשה בשאר שווקי העולם, מה שלא צפוי להחזיר לשם משקיעים בקרוב. בארה”ב המצב אמנם מאתגר מאוד, אולם עם וודאות יחסית גבוהה יותר. גם שבירת שיאי הרכישות העצמיות של החברות האמריקאיות מהווים כרית ביטחון לשוק המניות לטווח הארוך.

 

זיו מוסקוביץ

אסטרטג השקעות ראשי

אולימפוס אסטרטגיה פיננסי

הנחות יסוד   אולימפוס הינה חברה פרטית לליווי והכוונה פיננסית,  בעלת “זיקה” (כהגדרתה בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות תשנ”ה – 1995)  לנכסים הפיננסיים של גופים המוזכרים במסמך זה, שכן היא עשויה לקבל מאותם הגופים טובת הנאה בקשר עם ביצוע עסקה בנכסים הפיננסיים האמורים או בקשר עם המשך החזקתם. הנתונים והחישובים המפורטים בדוח זה הנם למטרת אינפורמציה בלבד, ואין לראות בהם הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של הנכסים הפיננסים המתוארים במסמך זה. הנתונים המפורטים דווחו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. הניתוח המפורט לעיל אינו מתיימר לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך על כל משקיע להתאים את השקעותיו למטרותיו וצרכיו האישיים.

*אין באמור כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ מס